Otrava z ryb
Odborníci na výživu obecně doporučují konzumovat více ryb, neboť rybí maso je zdrojem bílkovin a polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které jsou pro lidské zdraví důležité.
Rybí tkáň je velmi citlivá k působení mikroorganismů a kazí se mnohem rychleji než tkáň suchozemských živočichů. Při teplotě kolem 15 °C již během jednoho dne. Ryby tak mohou být příčinou otrav z potravin. Většinou jde o otravy způsobené makrelovitými rybami, tj. makrelou, tuňákem, sajrou, mohou je ale způsobovat i jiné druhy, např. sardinky, ančovičky a sledi. Otravy se projevují obvykle dvě hodiny po konzumaci kontaminované ryby a odezní během šestnácti hodin. Jde především o trávicí obtíže, které mohou doprovázet i neurologické a kožní příznaky. Příčinou těchto otrav, často uváděných jako otravy makrelovitými rybami, je histamin produkovaný enzymovým systémem bakterií v rybách z histidinu (aminokyseliny, která je obsažena v rybí bílkovině). Účinek histaminu podporují ještě další sloučeniny obsažené v rybách, např. putrescin a kadaverin. I přes podobné příznaky nejsou otravy způsobené makrelovitými rybami alergickou reakcí na potravinu, neboť ta probíhá jiným mechanismem (viz alergie a alergie na ryby).
Vážnější otravy než makrelovité ryby mohou způsobovat korýši a měkkýši, neboť akumulují mořské biotoxiny(např. saxitoxin, azaspiracid).
(kvas)