GDA
Označení „doporučené denní dávky, DDD“ (Guidelines Daily Amounts, GDA) bylo nahrazeno termínem „referenční hodnoty příjmu, RHP“ (RI, reference intake). Jedná se o doporučená množství příjmu určitých živin a energie, která vychází z aktuálních vědeckých poznatků. Referenční hodnoty příjmu představují pouze orientační hodnoty, které byly stanoveny pro zdravého člověka.
V současnosti musí být podle platné legislativy na všech etiketách uvedeny povinně výživové údaje (s výjimkou například nezpracovaných jednosložkových potravin, soli, stolních sladidel, bylin a koření, kvasných octů, žvýkaček, apod.). Konkrétně se jedná o údaje o obsahu energie; tuků, z toho nasycených mastných kyselin; sacharidů, z toho cukrů; bílkovin a soli.
Informace o obsahu těchto živin má velký význam z hlediska veřejného zdraví, vzhledem ke zdravotním rizikům, které sebou nadměrný příjem některých živin přináší (zejména nasycených mastných kyselin, cukrů či soli), je důležité se vyvarovat jejich nadměrné konzumaci. Na dobrovolné bázi, lze pak uvádět i údaje o obsahu dalších živin, například vlákniny, monoenových či polyenových mastných kyselin, jednotlivých vitaminů či minerálních látek.
Na etiketách potravin lze dobrovolně uvádět kolik procent referenční hodnoty příjmu energie a živin získáme konzumací 100 g či 100 ml dané potraviny, případně je možné uvést procento referenční hodnoty příjmu na porci (přičemž velikost porce určuje výrobce potraviny). Jelikož se požadavky na výživu, respektive na příjem energie a živin liší vzhledem k hmotnosti a výšce a dále pak pohlaví, věku či úrovni fyzické aktivity (jiné jsou také v těhotenství a při kojení), pro vyjádření procenta referenční hodnoty příjmu se bere do úvahy středně fyzicky aktivní žena, u které je potřeba energie 8400 kJ/2000 kcal, tuků 70 g, z toho nasycených mastných kyselin 20 g, sacharidů 270 g, z toho cukrů (tzn. mono- a di-sacharidů) 90 g, bílkovin 50 g a sodíku (soli) 2,4 g (6 g).
Obsah jednotlivých živin v konkrétních výrobcích je uváděn výrobcem na základě chemické analýzy dané potraviny nebo na základě výpočtu pomocí informací o složení potravin získaných z tabulek či databází obsahujících údaje o obsahu živin v potravinách.
Zdroj: