Isoflavony

Isoflavony jsou fytoestrogeny, vykazující různé biologické účinky. Výskyt isoflavonů se prakticky omezuje na luštěniny, zejména na sóju, v menším množství jsou obsaženy kupř. i v amarantu, moruších aj. Isoflavony přímo či nepřímo snižují hladinu cholesterolu, inhibují ztrátu kostní hmoty, zmírňují menopauzální symptomy u žen a vykazují i určitou protirakovinovou aktivitu. K prokázání klinického efektu je postačující i pouhá jedna porce sójových potravin (šálek sójového mléka, nebo 1/2 šálku tofu). Dva základní isoflavony sójových bobů jsou daidzein a genistein a jejich příslušné glukosidy genistin a daidzin. Sójové potraviny obvykle obsahují více genisteinu než daidzeinu, nicméně tento poměr není konstantní. Isoflavony jsou chemickou strukturou podobné estrogenu, a skutečně jsou za slabé estrogeny považovány. Isoflavony jsou v sójových produktech ve formě s, resp. bez připojené molekuly cukru.
Syrové, sušené sójové boby obsahují 2 až 4 mg isoflavonů na gram. Většina tradičních sójových výrobků, jako tofu, sójové mléko, tempeh a miso jsou bohatým zdroji isoflavonů, kterých dodávají v jedné porci 30 až 40 mg. Pouze dva sójové výrobky isoflavony neobsahují, a to sójová omáčka a sójový olej. Sójové proteinové koncentráty (65 % sójového proteinu) v závislosti na způsobu zpracování buď obsahují nutričně významné množství isoflavonů, nebo je neobsahují prakticky vůbec. Obecně je ale hladina isoflavonů v nejběžnějších sójových koncentrátech poměrně nízká. Bohaté na isoflavony jsou naopak texturovaný sójový protein a sójová mouka. Sójové proteinové izoláty (90 % sójového proteinu) obsahují isoflavonů méně než posledně jmenované výrobky, obsažené množství je ale stále ještě velmi významné.
Skupina sójových výrobků, často označovaná jako "výrobky druhé generace" (kupř. sójová zmrzlina a hot dogs) má mnohem nižší obsah isoflavonů vzhledem k tomu, že obsahují značné množství nesójových ingrediencí.    

(kop)