Zeaxanthin
Zeaxanthin je společně s luteinem jednou z hlavních komponent makulárního pigmentu. Ukládá se v makule lidského oka odpovědné za centrální vidění, a působí jako filtr nebezpečného modrého světla a jako antioxidant. Dostatečný příjem zeaxantinu v potravě má pozitivní efekt na zrak, zabraňuje degeneraci sítnice.
Důležitými zdroji zeaxanthinu jsou: žluto/oranžovo/červené druhy ovoce a zelená zelenina, např. zelí, brokolice, růžičková kapusta, zelené fazole, kapusta, hrášek, dýně, špenát, dále mandarinky, pomeranče i vaječný žloutek.
Syntetický zeaxanthin se připravuje vícestupňovou chemickou syntézou z menších molekul.
Syntetický zeaxanthin byl povolen rozhodnutím 2013/49/EU k uvedení na trh jako složka nového typu. Podle specifikace uvedené v rozhodnutí je složka nabízena ve formě sušeného prášku připraveného rozprašovacím sušením s želatinovým nebo škrobovým základem s přidaným α-tokoferolem a askorbylpalmitátem nebo ve formě roztoku kukuřičného oleje s přidaným α-tokoferolem. Syntetický zeaxanthin, specifikovaný v rozhodnutí 2013/49/EU, může být uveden na trh v Unii jako nová složka potravin pro použití v doplňcích stravy při maximálním denním příjmu nejvýše 2 mg. (ber, 2013)
Legislativa:
Prováděcí rozhodnutí 2013/49/EU
Zdroj:
http://www.bezpecnostpotravin.cz/prirodne-identicky-zeaxanthin-pro-doplnky-stravy.aspx
http://www.bezpecnostpotravin.cz/bezpecnost-syntetickeho-zeaxanthinu-pouziteho-v-doplncich-stravy.aspx
http://www.bezpecnostpotravin.cz/synteticky-zeaxanthin-schvalen-do-doplnku-stravy.aspx
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zeaxantin
http://en.wikipedia.org/wiki/Zeaxanthin