Skopolamin

Skopolamin je rostlinný alkaloid z blínu černého a dalších lilkovitých rostlin, který působí jako parasympatolytikum. (Parasympatolytika jsou léky tlumící činnost parasympatického systému. Užívají se např. k tlumení křečových bolestí v útrobách, vyvolávají sucho v ústech, ve vyšších dávkách ztěžují močení, způsobují poruchy vidění – rozšiřují zornici – a proto se nesmějí podat u zeleného zákalu).

Skopolamin je ester skopinu a kyseliny tropové, chemicky je blízce příbuzný atropinu. Pouze jeho levotočivá forma je účinná (stejně jako u atropinu). Skopolamin patří mezi tropanové alkaloidy a je silně jedovatý.

Skopolamin má výrazné účinky na psychiku – vyvolává poruchy paměti a neschopnost úsudku. Proto byl zneužíván například při přípravě politických procesů v padesátých letech. Má podobné spektrum účinku jako atropin, je však jedovatější, má asi pětkrát nižší toxickou dávku než atropin.
Skopolamin výrazně ohrožuje dýchací centrum, méně pak srdce, silně rozšiřuje zorničky. Excitační stadium je jen velmi krátké a záhy se dostavuje ochromení CNS, provázené rozšířením zorniček a suchostí v ústech. Někdo reaguje již na nepatrné množství značnou psychickou tupostí či spánkem, jiný jeví značnou pohotovost a sdílnost. Chronická otrava skopolaminem se projevuje nechutenstvím, slabostí a hubnutím.

Prudká otrava skopolaminem se velmi podobá otravě atropinem. Zajímavým stadiem otravy skopolaminem je stav, kdy intoxikovaný reaguje rychle na kladené otázky a to bez jakékoliv kontroly vůlí, tohoto jevu využívali totalitní režimy.

Nověji se objevily údaje o otravách u mladistvých, kteří užili jako „náhražku LSD“ květy lilkovité rostliny Brugmansia sp. („andělské trubky“). Tato ozdobná zahradní rostlina obsahuje skopolamin v množství zhruba 2 mg v jednom květu. V určitém dávkovém rozsahu se centrální příznaky otravy projevují jako zmatenost a halucinace. (ber, 2015)

Zdroje:
http://www.biotox.cz/chemicals/alkaloid/skopolamin.htm
http://lekarske.slovniky.cz/pojem/skopolamin
http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=75
https://cs.wikipedia.org/wiki/Skopolamin
http://jentak.sandbox.cz/books/HANDRKOVA_Helena-Tropanove_alkaloidy_v_magii_medicine_a_travicstvi.html

Související články z portálu Bezpečnosti potravin