Atropin
Atropin se používá v očním lékařství, chirurgii, anesteziologii, kardiologii…
Atropin způsobuje rozšíření zornic, což napomáhá diagnóze některých očních chorob. Používá se jako oční kapky při léčbě vad či poškození oka, dále při ošetřování šilhavosti u dětí, diagnosticky se užívá při refraktometrii. Jelikož zvyšuje nitrooční tlak, nesmí se používat u osob trpících glaukomem (zeleným zákalem).
Upozornění: V případě otravy očními kapkami se jedná o otravu perorální (tj. požitím), protože roztok steče přes slzný kanálek do nosu. Z tohoto důvodu je nutné při používání kapek s atropinem naklonit hlavu tak, aby přebytek vytékal vnějším koutkem oka.
Injekce atropinu jsou používány v léčbě bradykardie (snížená srdeční frekvence). Atropin slouží jako protijed na otravu organofosfátovými insekticidy a nervovými plyny, také se používá k odstranění křečí hladkého svalstva a k léčení Parkinsonovy choroby.
Legislativa:
Maximální limit (1,0 µg/kg) pro atropin (stejně jako pro skopolamin, další z tropanových alkaloidů) v obilných příkrmech a ostatních příkrmech určených pro kojence a malé děti obsahující proso, čirok, pohanku nebo produkty z nich odvozené je stanoven v aktuálním znění nařízení 1881/2006 o maximálních limitech některých kontaminujících látek v potravinách. V současné době (rok 2020) se také diskutuje o stanovení dalších maximálních limitů pro sumu atropinu a skopolaminu v dalších potravinách, např. v bylinných čajích, v některých nezpracovaných a zpracovaných obilovinách.
(ber, akt. 2020)
Chemická struktura atropinu
Zdroj:
- Jana Zikmundová. Atropin http://www.zikmund.org/drogy/atropin.htm
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Atropin
- Lékopis: listy rulíku http://www.lekopis.cz/Kap_6_1_Belladonnae_folium.htm
- Aktuální znění nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. prosince 2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách.
Související články z portálu Bezpečnosti potravin
- Potravinářská inspekce varuje před další šarží nevyhovujícícho čaje polského výrobce Mokate (27. 2. 2017)
- Potravinářská inspekce zjistila čaj s nepovolenými látkami – atropinem a skopolaminem (29. 12. 2016)
- Nutrivigilance – problémy s homeopatiky obsahujícími rulík zlomocný v USA (21. 11. 2016)
- Kaše pro děti s nebezpečnou látkou v distribuci dm drogerie (19. 12. 2014)
- Varování spotřebitelům – atropin v dětské výživě (15. 12. 2014)
- Nebezpečná látka v dětské ovesné kaši ze Švýcarska v síti „dm-drogerie“ (25. 11. 2014)