Koenzym
Dnes nejznámější koenzym Q10 (ubidekarenon, Co Q10) se do povědomí odborné veřejnosti dostal teprve v roce 1978, kdy za jeho výzkum dostal Angličan Peter Mitchell Nobelovu cenu. Na rozdíl od většiny koenzymů, které jsou ve vodě rozpustné, je koenzym Q nerozpustná látka, která přenáší protony mezi enzymy zajišťujícími buněčné dýchání ve vnitřní membráně mitochondrií. Tento enzym je nutný pro téměř veškerou produkci energie. Pokud hladina výrazně klesne, dochází k degenerativním stavům (vysoký tlak krve a srdeční choroby), snížené pracovní aktivitě a výkonnosti, únavě, snížené schopnosti regenerace. Je důležitý i pro imunitní děje a srdeční funkce. Jako antioxidant se zúčastňuje biochemických pochodů, které umožňují vstup minerálů, stopových prvků a jiných prvků do buňky. Je jedním z nejmocnějších lapačů volných radikálů. V případě, že je v těle mnoho volných radikálů a málo jiných antioxidantů, spotřebovává se koenzym Q10 se v první řadě jako antioxidant , a pak chybí pro další funkce. Ochraňuje tak buňky před poškozením a před předčasným stárnutím.
Koenzym A (CoA, acetyl-koenzym A, sukcinyl-koenzym A) je látka důležitá pro metabolismus bílkovin, cukrů i tuků. Je účinnou složkou enzymů transacyláz přenášejících acylové skupin (zbytky karboxylových kyselin) a složkou synthetas (např. pro vytváření mastných kyselin). Významnou součástí koenzymu A je kyselina pantothenová – jeden z vitaminů skupiny B, která nebývá nedostatková, její zásoby se hromadí ve svalech a využívají se při fyzické zátěži Vyskytuje se v kvasnicích, žloutcích, játrech, čerstvé zelenině aj.
Koenzym B12 (kobalamin, vitamin B 12) je spojen s funkcí řady enzymů katalyzujících přenos jednouhlíkatých zbytků a štěpení vazeb C-O a C-C.
Nikotinamidadenindinukleotid (NAD) a jeho fosforečný ester nikotinamidadenindinukleotid-fosfát (NADP) jsou hlavními koenzymy oxidoreduktáz, jejich úkolem je poskytování energie tkáním. NAD se podílí na přenosu vodíku z katabolismu do dýchacího řetězce, NADPH působí jako redukční činidlo biosyntéz. Jejich součástí je amid kyseliny nikotinové – vitamin niacin. (sk)