Papája

Lahodně sladká papája byla již Kryštofem Kolumbem nazvána „ovocem andělů“. Oválné nebo hruškovitě tvarované plody mohou být až 50 cm dlouhé, ale běžně se prodávají plody do velikosti 20 cm a hmotnosti 0,5 kg. Dužnina plodu je sytě oranžová se žlutými nebo růžovými odstíny. Jedlá jsou i nahořklá semena.
Papája potěší nejen lahodností, šťavnatostí,  jemnou konzistencí a teplou barvou tropů, ale především prospěje jako bohatý zdroj nutrietů s antioxidačními účinky (karotenů, vitaminu C, vitaminu E , vitaminů ze skupiny B, folátů, kyseliny pantotenové), minerálních látek (draslíku a hořčíku) a vlákniny . Papája navíc obsahuje proteolytické enzymy, např. papain podporující trávení.
Papája je díky obsahu zdraví prospěšných nutrientů považována za jeden z nejzdravějších druhů ovoce s širokou škálou příznivých účinků na zdraví:

  • Ochrana proti onemocnění srdce (obsah vitaminu C, E, folátů a vláknny)
  • Prevence nádorů tlustého střeva (vláknina, folát, vitamin C a E, beta karoten)
  • Protizánětlivé účinky (trávicí enzymy papain, chamopapain, antioxidanty – vitamin C, E a beta-karoten)
  • Podpora imunity (vláknina, vitamin A získaný v těle z beta-karotenu v papáji, vitamin C)
  • Ochrana proti makulární degradaci sítnice (vitaminy s andtioxidační aktivitou – A, C a E a karotenoidy)
  • Ochrana proti revmatické artritidě (vitamin C)
  • Ochrana proti rozedmě plic (vitamin A)

Možné zdravotní komplikace
Sušené ovoce někdy bývá ošetřeno sířením pro ochranu před oxidací a vyblednutím barvy, proto je vhodné je před konzumací omýt. Oxid siřičitý a siřičitany použité jako přídatné látky v koncentracích vyšších než 10 mg/kg nebo 10 mg/l (vyjádřeno jako oxid siřičitý) jsou uvedeny v seznamu alergenních složek stanovených v příloze č. 1 vyhlášky č. 113/2005 jako alergenní složka musí být zřetelně označeny názvem alergenní složky ve složení potraviny. Konzumace většího množství sířené pochoutky může vyvolat žaludeční potíže, bolest hlavy, a u astmatiků i dýchací potíže.

Doporučení pro nákup a skladování v domácnosti
Pro přímou spotřebu jsou vhodné plody s červeno-oranžovou slupkou a mírně měkké na stisk.. Zcela zelené plody se hodí vaření, ale dužnina nebude mít charakteristickou sladce šťavnatou chuť. Výskyt omezeného množství černých skvrn na slupce neovlivňuje chuť plodů. Nedoporučuje se však kupovat otlačené nebo zcela změklé plody. Nažloutlé plody lze nechat dozrát po dobu několika dní při pokojové teplotě. Zrání lze urychlit umístěním papáji do papírového sáčku společně s banánem. Zralé plody se musí uchovávat v chladničce a spotřebovat do dvou dnů, aby bylo možné si užít jejich optimální chuť. Sušené plody, které mohou být ošetřeny sířením, se doporučuje přes konzumací omýt, na což by měli být spotřebitelé výrobcem upozorněni na obalu výrobku.