Bezpečnost potravin

Zdravotní prospěch listů sladkých brambor

Vydáno: 7. 8. 2006
Autor:

Vysoký obsah polyfenolů předurčuje listy sladkých brambor k výrobě fyziologicky funkčních potravin.

Zdravotní prospěch listů sladkých brambor
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 50015 ; Vydáno : 7.8. 2006 ; Zdroj: Agronavigátor; Autor : Ing. Alexandra Kvasničková
Vysoký obsah polyfenolů předurčuje listy sladkých brambor k výrobě fyziologicky funkčních potravin.
Podle údajů FAO jsou sladké brambory (Ipomoea batatas L.) sedmou nejvýznamnější potravinářskou plodinou na světě. Během posledního desetiletí byly vyvinuty kultivary sladkých brambor, jejichž kořeny nacházejí široké uplatnění při výrobě různých typů potravin a nápojů. Dosud se opomíjelo využití listů sladkých brambor, jen výjimečně se používají jako krmivo pro dobytek.
Ve srovnání s většinou komerčních druhů zeleniny, např. špenátem, brokolicí, zelím, hlávkovým salátem aj. obsahují listy rostliny Ipomoea batatas velké množství polyfenolových látek, a to antokyanů a fenolových kyselin. Uvádí se přítomnost minimálně 15 biologicky aktivních antokyanů, které mají pozitivní vliv na zdraví, chrání před onemocněním způsobeným oxidací, např. rakovinou, hepatotoxicitou, elergiemi, stárnutím, HIV, kardiovaskulárními problémy.
Dosud chyběly informace o tom, jaké množství listů je zapotřebí konzumovat, aby se dostavil zdravotní prospěch a výrobek byl pro spotřebitele chuťově přijatelný. Na základě senzorického hodnocení výrobků s přidanými sušenými listy sladkých brambor (ve formě prášku) byl stanoven poměr jednotlivých potravinářských přísad a sušených listů sladkých brambor, popř. obsah sušených listů ve vybraných výrobcích. Jako senzoricky přijatelné se uvádějí tyto hodnoty:
* mražené krémy 10:4
* chléb 10:3
* šťáva 3g/300 ml
* čaj 2 g/240 ml
 
Další výzkum by se měl zaměřit na zkoumání fyziologických funkcí a na možnosti izolace biologicky aktivních látek z listů sladkých brambor.