Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Závadné jídlo v regálech obchodních řetězců by mělo odhalit hodnocení SZPI do kategorie

Informace pro spotřebitele > Informace pro spotřebitele

Závadné jídlo v regálech obchodních řetězců by mělo odhalit hodnocení SZPI

Vydáno: 31.7.2009
Tisk článku
Autor: Mgr. Světluše Bodoková
Zveřejnění hodnocení obchodních řetězců Státní zemědělská a potravinářská inspekce plánuje na počátek příštího roku.
Kam vyrazit nakoupit bezpečně? Které obchodní řetězce v Česku pečlivě hlídají jakost, hygienu i skladování výrobků a které naopak patří mezi největší hříšníky? Odpověď by mělo poskytnout hodnocení obchodních řetězců, které plánuje zveřejnit počátkem příštího roku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Kvalita, skladování, označení a hygiena. To jsou hlavní body, jež rozhodnou o nejlepších a nejhorších obchodních řetězcích v Česku. Podle mluvčí inspekce Martiny Šmídtové se hodnocení nezaměří na všechny obchody, ale proklepne pouze nejvýznamnější prodejce potravin v Česku. Podkladem při vyhodnocování budou výsledky kontrol: označováním potravin počínaje, přes dodržování teplotních režimů, hygienou a jakostí konče. Roli bude hrát také četnost nedostatků a jejich závažnost. „Jinou váhu bude mít například odhalení potraviny s nesprávně uvedeným složením na etiketě a zjištění potraviny, která není skladována při správné teplotě," upřesňuje Šmídtová.
Zákazník by neměl mlčet a pokud v regálech obchodů narazí na závadné zboží, měl by potravinu reklamovat tam, kde ji zakoupil. „V případě, že se nakupující rozhodnou podat podnět ke kontrole k našemu úřadu, mohou tak učinit prostřednictvím webového formuláře na našich internetových stránkách nebo telefonicky, osobně, mailem na územně příslušném inspektorátu, podle toho, kde se s nedostatkem setkali," upozorňuje na možnosti Šmídtová. Vždy je podle ní nutné identifikovat provozovatele a konkrétní potravinu, u které problém nastal. „Je třeba uvést jméno potraviny, hmotnost balení, označení šarže, jméno výrobce apod., a co nejlépe popsat problém."
Spotřebitelé by si měli dobře prohlédnout, co si kupují, přečíst si složení, zkontrolovat datum použitelnosti či datum minimální trvanlivosti. „U chlazených či mražených výrobků je zvláště důležité prohlédnout si obal, zda není porušen, a také věnovat pozornost tomu, zda je potravina skladována v chladicím či mrazicím boxu." S vyloženě zkaženými potravinami se prý spotřebitelé mohou setkat jen výjimečně.
Kontroly SZPI nejsou namátkové, ale probíhají na základě analýzy rizika a výsledků kontrol z minulosti. Inspekce je provádí ve všech obchodech a dohlíží také na výrobce, dovozce či jiné distributory potravin rostlinného původu. Masné, mléčné výrobky, vejce, drůbež a ryby prověřuje Státní veterinární správa.
Podrobné rady, jak si počínat při nakupování, si spotřebitelé mohou přečíst v publikaci Průvodce světem potravin autora doc. Luboše Babičky, kterou lze najít  na adrese  http://www.bezpecnostpotravin.cz/Index.aspx?ch=549&typ=1&val=91140&ids=3569.
Zdroj: SZPI


Zdroj: tyden.cz, 30.07.2009

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021