Bezpečnost potravin

Zárodky MAP v býčím spermatu

Vydáno: 19. 5. 2010
Autor:

Rakouským a českým vědcům se podařilo prokázat vylučování zárodků Mycobacterium paratuberculosis avium z těla plemenného býka ejakulátem.

Wien / Brno (aho) – Poprvé se českým a rakouským vědcům podařilo prokázat přítomnost původce paratuberkulózy skotu Mycobacterium avium paratuberculosis“ (MAP) v ejakulátu plemenného býka. Jak vědci referovali ve vědeckém časopise Journal of Veterinary Medical Science, bylo jednomu infikovanému plemennému býkovi po dobu 380 dní odebíráno sperma – celkem devětkrát. Ve všech odebraných dávkách spermatu byla prokázána přítomnost zárodků MAP pomocí metody PCR (polymerázová řetězová reakce). Následně byly zárodky MAP izolovány také z tělesných orgánů po následné porážce: v tlustém tenkém střevě, játrech, lymfatických uzlinách, nadvarlatech a varlatech (1).
 
Zjištění, že infikovaní plemenní býci vylučují MAP prostřednictvím ejakulátu může kromě jiného vysvětlit proč jsou srovnatelně výrazně častěji infikovány zárodky MAP chovy krav bez tržní produkce mléka. Ale i inseminační stanice a jimi zásobovaní chovatelé skotu by měli zbystřit pozornost.
 
Poznámka redakce:
Výsledky jsou alarmující. Díky nepříliš nákladnému vyšetření a diagnóze MAP pozitivity se může z cenného plemenného býka stát „problém“. To samé platí i pro množství krav, plemenného skotu a zvířat ve výkrmu infikovaných zárodky MAP. V budoucnu by mohlo dojít ke zpochybnění, zda bude jateční a masozpracující průmysl i nadále ochoten bez problémů odebírat a zpracovávat zvířata pozitivně testovaná na MAP. To samé platí ještě ve větší míře pro velké obchodní řetězce, které jsou absolutně orientované na trh a zákazníka. MAP postihne především zvlášť citlivé segmenty trhu jako jsou mléko, mléčné výrobky, kojenecká a dětská výživa a maso.
 
Nejdále postoupili v této problematice v Nizozemí, kde v roce 2006 přijali národní program boje paratuberlózou : Od 1. ledna 2011 nebudou moci zemědělské podniky ztržnit mléko od krav s pozitivní MAP reakcí. „Pozitivní“ krávy jsou nyní vyřazovány a likvidovány. Všechny zemědělské podniky musí od příštího roku dosáhnout buď statusu-A-, který se uděluje podnikům, který chová dojnice prosté MAP a statusu B-, který zaručuje, že již byla všechna pozitivní zvířata z chovu odstraněna.
 
(1) Khol JL, Kralik P, Slana I, Beran V, Aurich C, Baumgartner W, Pavlik I.
Consecutive Excretion of Mycobacterium avium Subspecies paratuberculosis in Semen of a Breeding Bull Compared to the Distribution in Feces, Tissue and Blood by IS900 and F57 Quantitative Real-Time PCR and Culture Examinations.
J Vet Med Sci. 2010 May 7
 
Rinderpraxis: Infizierte Zuchtbullen scheiden MAP dauerhaft mit dem Sperma aus