Bezpečnost potravin

Začíná Národní týden kojení

Vydáno: 14. 9. 2020
Autor: SZÚ

Informace SZÚ

V pondělí 14. září 2020 začíná Národní týden kojení. Navazuje na srpnový Světový týden kojení, jehož letošní téma je vyjádřeno heslem: „Podporujte kojení pro zdravější planetu!“

Od 14. do 20. září 2020 si Česká republika opět po roce připomíná Národní týden kojení, který už od roku 1996 vždy navazuje na téma srpnového Světového týdne kojení. Letošní heslo zní:“ „Podporujte kojení pro zdravější planetu!“ a zaměřuje pozornost na význam kojení pro životní prostředí. Upozorňuje na potřebu v zájmu zdraví planety a jejích obyvatel propagovat kojení a podporovat v něm matky. Protože i když je kojení přirozeným procesem, maminky potřebují podporu – jak pro začátek, tak pro udržení kojení. Proto UNICEF a WHO vyzývají vlády, aby jako součást běžně dostupných zdravotních služeb zajistily, aby každá matka měla přístup ke kvalifikovanému poradenství při kojení, což jí umožní dát svému dítěti nejlepší možný start do života.

Letošní téma „Podporujte kojení pro zdravější planetu!“ připomíná, že kojení a mateřské mléko mají kromě mnoha dalších přínosů i ekologický vwbw2020_logo_english.jpgýznam. Mateřské mléko maminka vytváří v množství, které miminko potřebuje a tím brání plýtvání. Je to strava přirozená, obnovitelná a bezpečná k životníu prostředí a jedna z mála potravin, která je spotřebována přímo tam, kde byla vytvořena. Nezatěžuje tedy životní prostředí dopravou ani obaly. Naopak při výrobě náhraní kojenecké výživy a všech dalších pomůcek nutných pro výživu nekojeného dítěte (lahviček, dudlíků na lahvičky apod.) se spotřebovávají jak energie, tak suroviny. Další energie nebo chemické látky je potřeba pro sterilizaci těchto pomůcek, event. i vody. Obaly nutné pro transport a skladování umělého mléka jsou problémem pro životní prostředí jak při jejich výrobě, tak při likvidaci.

Nejen ekologický význam kojení, ale především nenahraditelný přínos mateřského mléka pro kojené dítě, kojící maminku, celou rodinu, společnost a v konečném důsledku i pro celou planetu srozumitelně přibližují texty na nově vzniklém Národním zdravotnickém informačním portále. Jednotlivé kapitoly se věnují přínosu kojení, vysvětlují hlavní zásady úspěšného kojení, shrnují doporučení pro kojící matky a přináší informace,  kam a na koho se obrátit v případě, že se kojení z nějakého důvodu nedaří.

V rámci českého Národního týdne kojení již tradičně koná v Lékařském domě odborná konference Kojení a laktace. Letos bude její součástí i tisková konference, která proběhne od 11 hodin. Rovněž tradiční už je Akce řetěz, do které se zapojují jednotlivci i organizace z celé české republiky, které chtějí upozornit veřejnost na důležitost kojení, a které se svými aktivitami mohou stát inspirací pro své následovníky. 

Zdroj: SZÚ