Bezpečnost potravin

Výzkum ochrany mrkve proti Rhizoctonia solani ve Francii

Vydáno: 10. 8. 2008
Autor:

Kořenomorková hniloba kořenů mrkve způsobovaná houbou Rhizoctonia solani se stala hlavní příčinou škod na kulturách mrkve ve Francii. Byl uskutečněn výzkum ochrany proti této chorobě.

     Kořenomorková hniloba kořenů mrkve způsobovaná houbou Rhizoctonia solani se stala hlavní příčinou škod na kulturách mrkve ve Francii. Organizace Ctiff, INRA a Hortis Aquitane uskutečnily v letech 1999 – 2006 série testů a přinesly tato zjištění:
     1. Tolerance odrůd se ukazuje jako slibná, protože existují jasné rozdíly v úrovni senzitivity odrůd, které jsou v současnosti k dispozici.
     2. Využívání antagonistických mikroorganismů, které se teoreticky zdají užitečné, se ukazuje jako zajímavý způsob (biologické, alternativní prostředky), ale čtyři testované kmeny se neprokázaly jako účinné.
     3. Fungicidy mohou být účinné, jen když jsou aplikovány po celém pozemku (zvláště jako preventivní opatření), ale také ve formě obalovaného osiva nebo v lokalizovaných aplikacích (omezená dávka). Účinnost kolísá podle použité substance.