Vliv Cimicifugae racemosae (ploštičníku hroznatého) na poškození jater
Vydáno: 25. 8. 2006
Autor:
Na trhu jsou bylinné léky a doplňky stravy s obsahem Cimicifugae racemosae. Upozornění na možné negativní účinky.
Vliv Cimicifugae racemosae (ploštičníku hroznatého) na poškození jater
[http://www.agronavigator.cz/images/system/email.gif] [http://www.agronavigator.cz/images/system/printer.gif] Článek : 50724 ; Vydáno : 24.8. 2006 – Zdroj: Agronavigátor ; Autor : Ing. Alexandra Kvasničková
Na trhu jsou bylinné léky a doplňky stravy s obsahem Cimicifugae racemosae. Upozornění na možné negativní účinky.
Na základě posouzení 42 případů výskytu hepatotoxicity (jaterního poškození) vydala Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMEA) a její Výbor pro rostlinné přípravky veřejné stanovisko, ve kterém varují před konzumací oddénku Cimicifugae racemosae (black cohosh, ploštičníku hroznatého), neboť existuje potenciální spojení mezi bylinnými léčebnými prostředky obsahujícími tuto bylinu a poškozením jater. EMEA vydává následující doporučení:
* Pacienti by měli ukončit konzumaci oddénku ploštičníku a měli by hned kontaktovat svého lékaře, pokud se u nich projeví známky možného poškození jater (únava, ztráta chuti, zežloutnutí pokožky/očního bělma, bolest žaludku s nauzeou a zvracením nebo tmavá moč).
* Pacienti by měli informovat svého lékaře o tom, že konzumují přípravky s obsahem ploštičníku.
* Lékaři by se měli dotazovat pacientů, zda užívají přípravky obsahující ploštičník.
* Podezřelé jaterní reakce by se měly evidovat na národní úrovni – v národních přehledech o škodlivých účincích.
Na základě stanoviska EMEA bude příslušný úřad pro kontrolu léčiv a prostředků zdravotní péče ve Velké Británii požadovat, aby na výrobcích s obsahem ploštičníku bylo uvedeno varování. Také ve Švédsku proběhla diskuse o potřebě zlepšit informování občanů uváděním symptomů poškození jater. V Austrálii je již varování na výrobcích s ploštičníkem povinné.
Functional Foods & Nutraceuticals, e-newsletter (22.8.2006)
Pozn.: Státní ústav pro kontrolu léčiv (SUKL) v ČR vydal dne 18. července 2006 tiskové prohlášení k možnému riziku přípravků s obsahem Cimicifugae racemosae rhizoma. Podle sdělení SUKL je v ČR na trhu pouze jeden léčivý přípravek s obsahem této byliny a to pod názvem Menofem (fytofarmakum). Kromě tohoto je však na trhu řada přípravků ve formě tzv. doplňků stravy, viz tiskové prohlášení SUKL (s pokyny pro spotřebitele).