Bezpečnost potravin

Virus chřipky prasat zabil již 86 Mexičanů

Vydáno: 27. 4. 2009
Autor:

V Mexiku vypukla nákaza virem prasečí chřipky u lidí, která si již vyžádala 86 obětí, u dalších 800 lidí bylo toto onemocnění také diagnostikováno.  

Ženeva / Mexico-City (aho) – V Mexiku již zemřelo následkem onemocnění způsobeném virem chřipky prasat 86 osob. Jak uvedla tisková mluvčí WHO Fadela Chaib ve svém vyjádření pro média, jsou v Mexiku u lidí sledovány neobvyklé případy chřipkového onemocnění. Většina úmrtí se koncentrovala do hlavního města Mexiko City. Zde onemocnělo i dalších 800 lidí. Ke zbývajícím třem úmrtím došlo ve městě San Luis Potosi, kde bylo dosud diagnostikováno 27 podezřelých případů.
 
Aby se zabránilo dalšímu rozšíření tohoto chřipkového viru, byly v postižených regionech uzavřeny školy a obyvatelstvo vyzváno, aby nenavštěvovalo místa s větší koncentrací osob, nádraží, aby si navzájem nepodávali ruce a při setkávání se nelíbali.
 
Podle WHO se spekuluje o výskytu nového subtypu známého viru prasečí chřipky H1N1, označovaného jako A/H1N1. Ve Spojených státech byl registrován výskyt prasečí chřipky v letech 1976, 1986 a 1988. Nyní byl ve státech Texas a Kalifornie diagnostikován výskyt dvaceti případů tohoto onemocnění. Mluvčí amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) se sídlem ve Washingtonu označila situaci za „velmi znepokojující“.     
 
Schweineinfluenzavirus tötet 86 Mexikaner, 800 erkrankt