Bezpečnost potravin

Vinice v Rakousku přečkaly nejhorší záplavy

Vydáno: 2. 9. 2002
Autor:

Rakousko, vinařské oblasti zasažené povodněmi, škody, termín zahájení vinobraní

Dozrávající hrozny ve vinohradech východního Rakouska nedávnému prudkému dešti a povodním odolaly. Nejvíce byly zasaženy významné vinařské regiony Wachau, Kemptal a Kremstal ležící v povodí řeky Dunaj a jeho přítoků ze severozápadu.
Hladina řek místy stoupla až do výše 11 metrů, zaplavila majetky, poničila zařízení, hospodářské budovy a zatopila vinné sklepy. Silný déšť doprovázený záplavami narušil a částečně smyl kamenné terasy staré více než sto let.
Z celkových 50.000 hektarů vinic byly povodněmi zničeny nebo zasaženy dvě desetiny procenta vinohradů ležících v nížinách. Významný vliv na celkové množství a kvalitu hroznů tedy není v letošním vinobraní očekáván. Přesné škody nyní zjišťuje Asociace rakouských pěstitelů.
Vinaři z oblasti Wachau ztratili většinu teras, jejichž oprava bude stát další roky práce. Oblast Kamptal byla zasažena mezi prvními. Vinohrady na svazích a starobylé vinné sklípky velké vodě unikly, přestože zde řeka dosáhla nejvyšší hladinu od roku 1896. Zdejší vinaři tvrdí, že jejich vinohrady rozprostírající se na suché a skalnaté půdě deště přivítaly.
Déšť prospěl také vinicím dostatečně vzdálených od zaplavených oblastí. Vinaři hovoří o vysokých sklizních, dozrávající hrozny by měly být připraveny ke sklizni během několika týdnů. Také vinaři z maďarského pohraničí očekávají výbornou sklizeň. Velkým nebezpečím však zůstávají další deště, které by zapříčinily nežádoucí popraskání bobulí. Se sklizní letos začnou dříve než je obvyklé, zahájení vinobraní plánují na 15. září.(old)
www.svetvina.cz