Bezpečnost potravin

Víkend ve znamení větru

Vydáno: 19. 9. 2006
Autor:

V uplynulém víkendu (15. a 16. září) se zástupci Ústavu zemědělských a potravinářských informací zúčastnili dvou dožínkových slavností, kde v infostáncích prezentovali jak práci Informačního centra bezpečnosti potravin, tak projekt na podporu ekologického zemědělství a biopotravin.

Na první akci, Královéhradeckých krajských dožínkách, jsme společně s Potravinářskou komorou (první spolupráce v přímém kontaktu se spotřebiteli, na níž navážou další akce) zodpovídali dotazy návštěvníků dožínek a rozdávali propagační materiály týkající se zejména problematiky bezpečnosti potravin. V pátečních bojových podmínkách, kdy náš párty stan odnesla vichřice a museli  jsme se přemístit pod střechu, nás navštěvovali zejména učitelé a jejich žáci, kteří měli zájem o zábavně-naučný program umělecké skupiny Vanda a Standa na téma Pět klíčů k bezpečnému stravování. Sobota pak byla zcela ve znamení rodin, které se vydaly na příjemný výlet a přitom se chtěly něco zajímavého dovědět. Návštěvníci měli největší zájem o publikace  Značení potravin a Jak nás strašila BSE a dále o letáky Aktuálně s problematikou GMO potravin a aditiv.

 

Druhou víkendovou akcí byl již tradiční Biojarmark spojený s oslavou biodožínek v pražském Toulcově dvoře. Tady nás vítr neohrozil, protože jsme stánek měli v informačním centru pod střechou, kde se promítaly filmy s problematikou ekologického zemědělství. Areálem proudily stovky a stovky lidí (organizátoři odhadují, že jich za oba dny byly více než tři tisíce), a tak byly naše propagační materiály rychle rozebrány. Řada lidí si nás pamatovala již z loňka, a tak si šli pro informace„najisto“. Doslova hitem se stala nová publikace ÚZPI, kterou autorka ing. Irena Suková nazvala Průvodce označováním potravin. Na dračku šly i další novinky s tématikou ekologického zemědělství – Ovce a kozy v ekologickém chovu, Welfare v ekologickém zemědělství či novela zákona č. 242 o ekologickém zemědělství. Děti se vrhaly na „cédečka“ s písničkami z programu Pět klíčů…… a na amarantové chlebíčky, které na akci věnovalo ministerstvo zemědělství.  

 

ÚZPI se společně s Potravinářskou komoru zúčastní v rámci akce Září – Měsíc biopotravin ještě  Biodožínek v Náměšti nad Oslavou, které se uskuteční 30. září.

 

S. Bodoková, O. Deutsch