Bezpečnost potravin

Varování před fytoestrogeny

Vydáno: 8. 8. 2008
Autor:

Američtí vědci varují před každodenní konzumací sójových produktů u mužů z důvodu možného snížení počtu spermií v ejakulátu na polovinu.

Boston (lme) – Pokud konzumují muži každý den sójové produkty, může v jejich organismu docházet k redukci počtu spermií. Tyto výsledky nejnovějšího výzkumu zveřejnili vědci z Harvardské univerzity se sídlem v Bostonu v online vydání odborného časopisu „Human Reproduction“.
Jorge Chavarro a jeho kolegové testovali 99 mužů, kteří se společně svými partnerkami podrobovali léčně neplodnosti na jedné klinice. Muži, kteří konzumovali denně jednu porci tofu nebo pili sójové mléko vykazovali pouze 41 milionů spermií v 1 mililitru ejakulátu. Normální hodnota se obvykle pohybuje mezi 80 a 120 miliony spemií. Sója obsahuje rostlinné hormony ze skupiny izoflavonů, které mají srovnatelné účinky jako ženský pohlavní hormon estrogen.

Obzvlášť nízký počet spermií byl detekován u mužů, kteří konzumovali mnoho sójových produktů a kromě toho byli navíc i obézní. V organismu těchto mužů docházelo ke zvýšené tvorbě ženského pohlavního hormonu estrogenu v porovnání s muži štíhlými.
Varování před častou konzumací sóji nejsou nová. Již před několika lety vědci z Royal Victoria Hospital v Belfastu poukázali na sníženou produkci spermií způsobenou konzumací sójových fytoestrogenů.

Také mužské plody jsou ohroženy
Podle údajů zveřejněných v odborném časopise British Journal of Urology (1) přivádějí ženy, které v průběhu těhotenství konzumovaly výhradně vegetariánskou stravu na svět pětkrát častěji potomky mužského pohlaví, kteří jsou postiženi malformací penisu (hypospadie). Vědci se domnívají, že také v tomto případě měly na vývoj malformací negativní vliv fytoestrogeny obsažené v sóje.

(1) K. North, J. Golding and ALSPAC Study Team
A maternal vegetarian diet in pregnancy is associated with hypospadias.
BJU International, 85, 2000, s. 107-113

Erneute Warnung vor Phytoöstrogenen: Sojakonsum kann Spermienzahl halbieren.

[cit. 2008-08-06], www.animal-health-online.de