Bezpečnost potravin

Uzené – potenciální zdroj 3-MCPD

Vydáno: 26. 9. 2006
Autor:

Při vytváření udicího kouře vzniká 3-chlorpropan-1,2-diol, který se dostává do masných výrobků.

Uzené – potenciální zdroj 3-MCPD
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 51724 ; Vydáno : 26.9. 2006 – Autor : Ing. Irena Suková
Při vytváření udicího kouře vzniká 3-chlorpropan-1,2-diol, který se dostává do masných výrobků.
3-MCPD (3-chlorpropan-1,2-diol) a další chlorpropanoly jsou známy jako kontaminanty potravin od r. 1978. Poté, co byly zjištěny v hydrolyzovaných rostlinných bílkovinách (HVP) a sójových omáčkách, našly se i v řadě dalších potravin (křupky, chléb a další pekařské výrobky, slad, polévky a grilované a fermentované sýry, výrobky z masa a ryb). Pokud byla prokázána přítomnost vysokých množství 3-MCPD v kuřecím mase a výrobcích, předpokládá se, že to bylo způsobeno aplikací HVP.
Byla prokázána karcinogenita 3-MCPD na myších a možná genotoxická aktivita. Na základě zkoušek britského Výboru pro mutagenitu a karcinogenitu, expertního výboru FAO/WHO JECFA a Vědeckého výboru EK pro potraviny (SCF) byla stanovena prozatímní hodnota tolerovatelného denního příjmu (PTDI) 2 μg/kg tělesné hmotnosti a Evropská komise stanovila pro sojové omáčky a hydrolyzáty limit 20 μg/kg.
Při monitoringu uzených mas a masných výrobků odebraných z obchodní sítě bylo zjištěno, že 71 % z nich překračuje stanovenou limitní hodnotu 3-MCPD stanovenou předpisem EU pro sójové omáčky a hydrolyzované rostlinné bílkoviny. Analýzou v jednotlivých stadiích výrobního procesu a analýzou kouře připraveného v laboratorních podmínkách bylo zjištěno, že hlavním zdrojem je právě udicí kouř. Na rozdíl od 3-MCPD v sójové omáčce, HVP a pekařských výrobků, nejsou prekursorem tuky, ale předpokládá se, že je jím 3-hydroxyaceton. Aby se v budoucnu mohlo dosáhnout snížení obsahu 3-MCPD v uzených potravinách, je nutné zjistit, čím lze vznik 3-hydroxyacetonu při výrobě kouře ovlivnit. V různých vzorcích kouře bylo naměřeno množství 9 – 133 μg/kg.