Bezpečnost potravin

USA: hlavní příčinu úmrtí již není kouření, ale obezita

Vydáno: 11. 3. 2004
Autor:

V uplynulých deseti letech počet úmrtí na onemocnění související s obezitou stoupl o 33 procent.

Obezita již brzy může předčit kouření, které je v současnosti hlavní příčinou předčasných úmrtí. Podle výsledků  studie provedené Centrem pro kontrolu a prevenci chorob došlo v roce 2000 k 400 tisícům úmrtí, která nějakým způsobem souvisela s nesprávným stravováním a minimální fyzickou aktivitou. O dekádu dříve se na účet obezity připsalo jen 300 tisíc úmrtí. Tabák, který byl v roce 2000 příčinou 435 tisíc úmrtí, si podle názoru Dr. Julie Gerberdingové, hlavní autorky studie a ředitelky Centra, své prvenství hlavního „zabijáka“ asi již dlouho neudrží. Protože studie vycházela z údajů roku 2000, je dokonce možné, že již teď počet úmrtí na  onemocnění souvisejícími s obezitou převýšil počet úmrtí souvisejících s kouřením tabáku. Autorka studie též poznamenala, že obezita je nejen příčinou úmrtí, nýbrž že zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života miliónů Američanů.
Podle vládních statistik trpí nadváhou či otylostí 129,6 milionů dospělých Američanů (64 procent) a 9 milionů dětí. Počet úmrtí v roce 2000 souvisejících s otylostí (400 tisíc) představuje 17 procent všech úmrtí.
Výsledky studie byly prezentovány na tiskové konferenci a publikovány v druhém březnovém čísle časopisu Journal of the American Medical Association.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/3496918.stm