Bezpečnost potravin

Upozornění na klamavou reklamu při nákupu ovocných stromků a jahodníku

Vydáno: 8. 4. 2022
Autor: ÚKZÚZ

Tisková zpráva ÚKZÚZ

Ústřední kontrolní a zkušební ústav (ÚKZÚZ) koncem roku 2021 upozorňoval veřejnost na objevující se klamavé informace v souvislosti s nákupem ovocných stromků, aktuálně upozorňuje i na jahodník velkoplodý.

ÚKZÚZ doporučuje, aby si veřejnost ověřovala informace před nákupem ovocných stromků, zejména sloupcovitého typu.

Upozorňujeme, že se u prodejců stále objevují nabídky sloupcovitých třešní, slivoní, broskvoní,  rybízu či ostružiníku. Tyto druhy nebyly doposud ve sloupcovité podobě vyšlechtěny, neexistují.  

Pokud jsou nabízeny sloupcovité odrůdy jiných ovocných druhů než jabloně, většinou se jedná o klasicky rostoucí odrůdy naštěpované v lepším případě na slabě rostoucích podnožích, které však nerostou sloupcovitě, ale pouze slabě (slivoně, třešně a další). Často jde o odrůdy jako Idared, Golden Delicious nebo Williamsova, u kterých nelze mluvit ani o nenáročnosti na ošetřování, zvláště při pěstování v nádobách v mnohdy extrémních podmínkách balkonů a teras.  

Tyto odrůdy rostou klasickým rozvětveným způsobem a v případě snahy pěstitele korigovat korunku řezem do “sloupcovitého” tvaru vykazují nulovou nebo pouze velmi malou plodnost. 

Také je obvyklá záměna za spurtypově (zakrsle) rostoucí odrůdy (jabloně ‘James Grieve Super Compact,‘ ‘Pidi‘, ‘Rubín Spur,‘ hrušeň ‘Decora‘ aj.), které mají zkrácená internodia (vzdálenost mezi pupeny na výhonu), takže celkově rostou pomalu a slabě, nikoliv však sloupcovitě. V tomto případě se jedná o odrůdy, které lze do sloupcovitého tvaru zapěstovat, ale nerostou tak přirozeně. Kvalita plodů se sice nemění, ale značně klesá násada plodů a následný výnos. 

Dalším velmi často nabízeným ovocným druhem je jahodník velkoplodý, u kterého je uvedena jako hlavní vlastnost schopnost samovolného pnutí. Touto vlastností však tento jahodník nedisponuje a musíte jej k podkladu pravidelně fixovat. 

Informace o registrovaných odrůdách ovocných druhů, včetně podnoží, a které lze uvádět do oběhu v ČR zveřejňuje ÚKZÚZ v aplikaci Databáze odrůd ÚKZÚZ,  a další podrobnosti na svém webu v odkazu „Odrůdy.“ 

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Zdroj: ÚKZÚZ

Foto: Shutterstock