Bezpečnost potravin

Typy na úpravu brambor bez akrylamidu

Vydáno: 12. 12. 2002
Autor:

Uvádějí se postupy, jak co nejlépe zabránit tvorbě akrylamidu při pečení a fritování brambor.

Švýcarští vědci prokázali, že akrylamid vzniká hlavně pomfitech, smažených lupíncích a pečených bramborách. Koncentrace souvisí se stupněm zhnědnutí brambor a nezáleží na tom, zda se smaží ve fritéze nebo se peče v troubě.
Pečené brambory obsahují podstatně méně akrylamidu, pokud se připravují z vařených brambor. Vařené brambory a z nich připravené kaše a jiné výrobky nejsou akrylamidem zatíženy a nezáleží na tom, zda jde o přípravu v domácnosti nebo v průmyslu.
Zvlášť velké množství akrylamidu se vytvoří, pokud jsou brambory delší dobu skladovány při chladírenských teplotách (pod 8 ºC). Zřetelně více akrylamidu vzniká při pečení nebo fritování brambor se zelenými skvrnami.
Při fritování by teplota neměla překročit 175 ºC. Neměly by se používat fritovací oleje obsahující silikonový olej (E 400) proti pěnění. Pro pečení i fritování brambor platí, že velikost kousků brambor by měla být v poměru k jejich povrchu co největší.
Při pečení na pánvi by se měly používat co nejnižší teploty a protože voda dobře rozvádí teplo, měla by se během úpravy místo tuku přidávat voda a teprve nakonec přidat margarin či máslo. Pro pečení v troubě se doporučuje teplota do 200 ºC (horní a dolní ohřev) a do 180 ºC (s cirkulací vzduchu). Použití pečícího papíru zabraňuje výraznějšímu zhnědnutí brambor na kontaktních plochách a tím snižuje tvorbu akrylamidu.
Ernährungs-Umschau, 49, 2002, č. 11, s. 450