Bezpečnost potravin

Trpíme v zimě nedostatkem vitaminu D?

Vydáno: 17. 3. 2009
Autor: berankova1

Odborníci upozorňují na souvislost nedostatku vitaminu D se srdečními chorobami, mozkovou mrtvicí, vysokým krevním tlakem, osteoporózou, Crohnovou chorobou aj.

Nedostatek slunce v zimě omezuje tvorbu vitaminu D, který je pro tělo nezbytný. A to zdaleka nejen kvůli zdravým kostem.
Podle studie uveřejněné v únorovém čísle časopisu Health trpí nedostatkem takzvaného slunečního vitaminu víc než polovina populace. Vitamin D je přitom nepostradatelný při tvorbě kostí a zubů, protože podporuje vstřebávání vápníku a fosforu. Pokud vám tento vitamin chybí, tělo si ho začne odebírat z kostí, odkud putuje do krve, aby se pokrylo chybějící množství potřebné pro fungování srdce a nervů.
Odborníci tak upozorňují na souvislost se srdečními chorobami, mozkovou mrtvicí, vysokým krevním tlakem, diabetem a samozřejmě osteoporózou. Tento vitamin také hraje důležitou roli v prevenci proti rakovině, především rakovině tlustého střeva, plic a prostaty. Nízká hladina vitaminu D může způsobovat i zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba), ale pravděpodobně také přispívá k vyššímu výskytu chřipek a nastydnutí v zimních měsících. U dětí pak hrozí riziko křivice.
"Správný přísun vitaminu D je skutečně důležitý zvláště u dětí, jinak jim hrozí riziko měkkých a lámavých kostí. Je ale nezbytný i jako prevence rozvoje osteoporózy v dospělosti a zároveň pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu," říká nutriční terapeutka Jitka Rusková z Poradenského centra Výživa dětí.
Ačkoli sluneční záření může být kvůli riziku onemocnění rakovinou kůže nebezpečné, rozumné vystavení se slunci je z hlediska tvorby vitaminu D zcela na místě.
"Vitamin D se vytváří kontaktem slunečního záření s pokožkou.
V souvislosti s potřebou slunce se v poslední době často mluví o používání slunečních krémů. Ty jsou kvůli ochraně kůže masivně doporučovány, ale řada studií poukazuje na fakt, že protože blokují pronikání ultrafialového záření do kůže a tím tvorbu vitaminu D, neměli by je lidé na krátkou dobu na slunci vůbec používat. Záleží přitom samozřejmě na denní době, ozonové vrstvě, ročním období a pigmentaci člověka.
V měsících skoupých na slunce často nezbývá než dohnat hladinu vitaminu D stravou. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka by  měla obsahovat například 50 gramů makrely nebo sleďů, 100 gramů lososa nebo jedno vejce. Mezi další potraviny bohaté na vitamin D patří mléčné výrobky, cereálie nebo pomerančový džus.
Celý článek serveru iDNES „Proč vám škodí nedostatek slunce“.

Zdroj: iDNES