Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 8. 10. 2004

Vydáno: 8. 10. 2004
Autor:

Ptačí chřipka není „lidskou“ nemocí . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Ano, lidé v Evropě i u nás se připravují skoro jako každoročně s podzimem na nápor chřipky, který má být však letos silnější. V každém případě půjde ale o lidský chřipkový virus, nikoli o chřipku ptačí.

 

Savci a ptáci mají své specifické chřipkové viry. Pouze ve výjimečných případech může dojít k tomu, že savec může onemocnět ptačí chřipkou, ovšem dál už z něj na další savce není přenosná. Avšak ještě ve vzácnějších případech, je-li savec nemocný savčí chřipkou a zároveň onemocní ptačí, hrozí ono tolik citované nebezpečí – že by mohlo dojít ke zmutování na nový kmen, vůči kterému populace nemá žádné obranné látky. A tento kmen by potom byl přenosný ze savce na savce. V tomto případě z člověka na člověka.

 

Takovýto tzv. nový typ viru, by byl pochopitelně mnohem nebezpečnější, než viry dosavadní. V podstatě se i „normální“ lidský chřipkový virus neustále mění, tudíž nechá-li se někdo očkovat, účinnost vakcíny nebývá stoprocentní.

 

Možnosti vzniku nového virulentnějšího typu viru (s vlastnostmi ptačího i savčího) se odborníci sice obávají, nicméně dosud se nic takového nestalo.

 

Připomínáme, že ptačí chřipka, neboli aviární influenza, nebyla dosud na našem území nikdy diagnostikována. Proto také Státní veterinární správa ČR věnuje  jejímu výskytu kdekoli na světě velkou pozornost.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.