Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 27.1.2004

Vydáno: 28. 1. 2004
Autor:

Rozšíření zákazu z důvodu šířící se influenzyAutor: tiskový mluvčí Ing.J.Duben

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz

Rozšíření zákazu z důvodu šířící se influenzy
Nákazová situace v některých zemích jihovýchodní Asie a východní Asie není dobrá, proto Státní veterinární správa ČR rozšiřuje dnešním dnem včerejší zákaz dovozu a tranzitu živé drůbeže a ptáků a drůbežího masa  z Thajska i na ty státy, ve kterých ptačí chřipka neboli aviární influenza propukla.
Činíme tak i vzhledem k tomu, že Evropská unie z těchto států dovozy a tranzity nepovoluje.  Jde o následující státy: Jižní Koreu, Vietnam, Japonsko, Taiwan, Kambodžu, Indonésii, Laos, Pákistán a Hong Kong.
Rozsah zákazu je stejný, jako v případě Thajska, a týká se tedy dovozu a tranzitu všech ptáků (exotických, okrasných i volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), příslušníků řádu běžců a dovozu živočišných produktů pocházejících z nich (tepelně neopracovaných). Zákaz se vztahuje i na dovoz a tranzit násadových a konzumních vajec a drůbežího masa, pocházejícího ze zvířat poražených po 1. 1. 2004.
Ptačí chřipka je nebezpečná pro ptáky, člověk onemocní výjimečně a výjimečně také může toto onemocnění končit jeho smrtí. Nakažení je možné zejména kontaktem s nemocným zvířetem. Přenos z člověka na člověka dosud nebyl prokázán.
Tato nemoc přináší problémy především samotným chovatelům, neboť jim způsobuje obrovské ztráty.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz