Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 22. 4. 2004

Vydáno: 22. 4. 2004
Autor:

Podezření na 10. případ BSE se potvrdilo Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

 

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, se dalo potvrzení desátého případu BSE očekávat. Rychlé testy jsou opravdu spolehlivé, bylo tomu tak i u předchozích případů, nicméně je nutné jejich výsledky potvrdit imunohistochemickým kontrolním testem. Právě tento test, založený v pátek ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, nyní podezření potvrdil.

 

Jelikož nemocná kráva byla starší – 6, 5 roku – je tzv. kohorta rizikových kusů, kterou je nutné především z diagnostických a bezpečnostních důvodů utratit, opravdu malá. Celkem půjde o 62 krav, přičemž ze samotného chovu Silyba, a.s. to bude 59 (56 krav a 3 potomci).

 

Samozřejmé je, že pro chovatele, akciovou společnost z Dolní Dobrouče, je velmi nepříjemné, že přijde o dobré dojnice. Jiná možnost však zatím neexistuje. Pochopitelně, že každou změnu legislativy, která by umožňovala tzv. kohortu neutrácet, či sestavovat ji menší, by Státní veterinární správa ČR přivítala.

 

Je třeba si ale též uvědomit, že nepříjemnou ztrátu vzniklou v souvislosti s BSE chovatelům nahrazuje stát na základě ustanovení veterinárního zákona. Pakliže je chovatel pojištěný, je na tom ještě lépe.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.