Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 14.9. 2007

Vydáno: 16. 9. 2007
Autor: pospisilova

O „vzteklinové“ misi. Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
 
Tento týden navštívila Státní veterinární správu ČR zase jedna z „bruselských“ misí. Tato, opět z Potravinového a veterinárního úřadu se sídlem v Dublinu, FVO (Food and Veterinary Office), měla za úkol prověřit, jak jsme na tom se vzteklinou. Zejména s plněním požadavků na zdolávání vztekliny a dodržení příznivé nákazové situace v období, kdy provádíme orální vakcinaci lišek proti vzteklině.
 
Samozřejmě, že účastníci mise konstatovali, že naše republika je již více než pět let uznána za zemi prostou této i člověku nebezpečné nákazy. Smyslem mise bylo ale prověřit, jaká preventivní opatření Státní veterinární správa podniká, a za jakých podmínek. Jde o preventivní vakcinaci volně žijících masožravců – lišek. V některých okolních zemích je totiž stále možné se vzteklinou setkat, jde například o Polsko, Slovensko, či dále Ukrajinu apod.
 
Každoroční letecké kladení návnad s obsahem vakcíny zejména v pohraničních okresech je účinné a podle inspektorů probíhá tak, jak má. Je jasné, že nejde o levnou záležitost, ale, chceme-li mít jistotu, je potřeba vakcinovat do té doby, dokud se neozdraví populace volně žijících lišek i v blízkých zemích. Že nelze přestat v půli cesty, o tom i svědčí zkušenosti z Německa v uplynulých letech. Každoročně se na kladení návnad s obsahem vakcíny vynaloží zhruba po 30 milionech korun, v porovnání s cenou lidského života je to však částka zajisté přijatelná.
 
Lze tedy potvrdit, že dojmy inspektorů z prověření našeho systému prevence před vzteklinou jsou příznivé. Inspektoři konstatovali, že náš systém je plně funkční, a to jak z hlediska jeho „nastavení“ Státní veterinární správou ČR, tak na úrovni kontrol prováděných krajskými veterinárními správami. Velmi kladně hodnotili spolupráci a vzájemnou informovanost mezi veterinární a hygienickou službou. Vyzdvihli též velmi dobrou a účinnou spolupráci s myslivci, zejména pokud jde o zajišťování vyšetřování ulovených lišek.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.