Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 25. 4. 2007

Vydáno: 25. 4. 2007
Autor: pospisilova

Ministerstvo analyzuje dotační program pro skupiny výrobců Zpráva tiskové mluvčí T. Králové

Ministerstvo zemědělství si je vědomo problému, kterým je využívání dotačního programu k zakládání skupin výrobců.  Problém vznikl na základě nesprávně formulovaného vládního nařízení z roku 2004, které v rozporu s původním záměrem umožnilo vznik velkého počtu nových odbytových organizací, někdy uměle vytvářených.
 
„Je to dědictví minulých vedení ministerstva. Připravujeme právní analýzu, abychom omezili nekontrolovatelný příliv žádostí o tuto podporu,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Původní myšlenka, aby se zemědělci sdružovali ke společnému odbytu své produkce a zlepšili si tak pozici na trhu, byla dobrá. Špatná je však realizace této podpory,“ dodal ministr.
 
Státní zemědělský intervenční fond při zařazování skupin výrobců do programu postupoval podle platné legislativy. Tou je nařízení vlády č. 655/2004 Sb., podle něhož může být do programu zařazen subjekt, který splňuje podmínku roční obchodované produkce v hodnotě nejméně tři miliony korun nebo podmínku nejméně pěti společníků nebo členů skupiny výrobců.
 
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe