Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Tisková zpráva MZe 17. 4. 2007 do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Tisková zpráva MZe 17. 4. 2007

Vydáno: 17.4.2007
Tisk článku
Ministr Gandalovič: Poplatky za odběr vody nechystámeZpráva tiskové mluvčí T. Králové 
Upozornit odběratele podzemních a povrchových vod na zánik příslušného povolení k 1. lednu 2008 je cílem informační kampaně, kterou ministerstvo zemědělství oficiálně zahájilo před třemi měsíci. Díky medializaci této záležitosti se ukázalo, že mnozí čerpají vodu neoprávněně. Počet takových odběratelů se odhaduje na desítky až stovky tisíc.  Ministr zemědělství Petr Gandalovič na dnešní tiskové konferenci vyvrátil některé mýty, které se díky informační kampani objevily.
 
„Chtěl bych uklidnit veřejnost, že nám nejde o nahlašování jednotlivých studní. Určitě nechystáme ani zpoplatnění odběrů podzemních a povrchových vod pro domácnosti,“ uvedl ministr Gandalovič. Připomenul, že povinnost mít povolení k odběru podzemních a povrchových vod není žádnou novinkou, ale platí již více než padesát let.
„Ministerstvo zemědělství ani vodoprávní úřady či Česká inspekce životního prostředí nechystají žádné plošné kontroly na odběry vod. Tak jako dosud půjde i od příštího roku o kontroly namátkové, a to zejména v případech, kdy nepovolený odběr způsobí ve svém okolí nějaké škody,“ řekl ministr zemědělství. „Koncem dubna vydáme společně s ministerstvem životního prostředí metodický pokyn pro vodoprávní úřady, který kromě jiného přinese i určitou amnestii pro majitele studní postavených bez povolení. Vůči nim by vodoprávní úřady měly využít všechny důvody pro neuložení sankcí, až budou žádat o udělení povolení k odběru vod,“ doplnil ministr Gandalovič.
Pro snadnější orientaci veřejnosti v otázce odběru a vypouštění vod vznikl na ministerstvu zemědělství názorný a přehledný leták, který bude k dispozici v dostatečném množství na vodoprávních úřadech pověřených obcí. Každý s pomocí tohoto letáku může jednoduše zjistit, zda mu povolení s koncem letošního roku přestává platit či nikoliv, anebo zda si povolení musí zajistit.
„Díky naší aktivitě je poprvé informace k odběru i vypouštění vod kompletní, ač je v gesci dvou ministerstev,“ konstatoval ministr Gandalovič. Jak upřesnil, za odběry vod zodpovídá ministerstvo zemědělství, za vypouštění vod pak ministerstvo životního prostředí.
 
Ministr Petr Gandalovič s pomocí čísel zhodnotil také přínos informačního servisu, který veřejnosti poskytuje k povolení pro odběr vod ministerstvo zemědělství. Internetový portál www.zanikpovoleni.cz zaznamenal za tři měsíce fungování na 1,225 milionu vstupů. Na bezplatnou telefonní linku 800 101 197 se obrátily více než tři tisíce občanů. E-mailová poradna na info@mze.cz zodpověděla přes tisíc dotazů.
 
Jako jediný zdroj vody pro svoji domácnost využívá studnu pouze osm procent obyvatel. Drtivá většina je tedy dnes již zásobena vodou z vodovodu.
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe
 
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021