Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Tisková zpráva MZe 10. 4. 2007 do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Tisková zpráva MZe 10. 4. 2007

Vydáno: 10.4.2007
Tisk článku
Stanovisko ministra Gandaloviče k návrhu novely zákona o ochraně hospodářské soutěžeZpráva tiskové mluvčí T. Králové
Ministr zemědělství Petr Gandalovič vidí cestu ke zlepšení pozice prvovýrobců a zpracovatelů v jednání se všemi hráči na trhu a v osvětě a výchově spotřebitelů, nikoli v zavedení dalších regulativních opatření. Proto nepodpoří poslanecký návrh zákona o ochraně hospodářské soutěže, který má zítra projednat česká vláda.
 
V návrhu chce skupina poslanců zakotvit nový pojem zneužití ekonomické závislosti, a tím ochránit prvovýrobce a zpracovatele před praktikami maloobchodních řetězců. To se podle ministra mine účinkem.
 
„Již v minulosti bylo snahou řešit ekonomickou závislost v rámci řetězce prvovýrobce-zpracovatel-obchodník, naposledy poslaneckým návrhem novely zákona, kterou Senát před rokem neschválil a posléze jí odmítl podepsat i prezident republiky. Ani přijaté úpravy nedosáhly zamýšleného efektu, jako v případě novely zákona o cenách,“ připomněl ministr Petr Gandalovič.
 
„Zranitelné postavení českých prvovýrobců a zpracovatelů potravin před neférovým jednáním jejich rozhodujících odběratelů vnímám velmi citlivě. Navrhovaná právní úprava ale neobsahuje analýzu, nakolik by se mohla navržená ochrana promítnout do spotřebitelských cen, a tím způsobit ještě větší tržní selhání, než jaké se snaží řešit,“ vyjádřil výhradu ministr.
 
„Návrh poslanců postrádá také konkrétní definici ekonomické závislosti a navíc obsahuje řadu bodů, které jsou již zahrnuty ve vládním návrhu novely zákona o ochraně hospodářské soutěže, který již Parlament schválil a je předložen prezidentovi České republiky k podpisu. Nemyslím si tedy, že návrh poslanců přinese očekávaný efekt,“ vysvětlil dále v této souvislosti ministr Petr Gandalovič.
 
Řešení vidí v jednání. „Právě proto jsem před několika týdny uspořádal na půdě ministerstva zemědělství jednání zástupců nevládních organizací, zpracovatelů masa a maloobchodních řetězců. Nikdo z pozvaných účast neodmítl, jako tomu bylo v případě podobné iniciativy před několika lety. Naopak, debata byla velmi věcná a otevřená a dohodli jsme se, že v tomto dialogu budeme pokračovat i za účasti organizace zastupující zájmy spotřebitelů,“ nastínil své další záměry ministr.
 
„Jsem přesvědčen o tom, že cesta k upevnění pozic zemědělců a zpracovatelů vede přes marketingovou podporu tuzemských potravin a přes důkladnou, ale nenásilnou osvětu. Chceme proto dát určitý nový impulz již poměrně dobře známé značce kvality Klasa,“ shrnul ministr Petr Gandalovič.
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021