Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Test nealkoholických ochucených piv 2022 do kategorie

Aktuality > Aktuality

Test nealkoholických ochucených piv 2022

Vydáno: 9.11.2022
Tisk článku
Autor: dTest
Test prováděný spotřebitelskou organizací dTest

Podnět k tomuto testu k nám přišel zvnějšku. Zástupci kampaně Nechmel děti spojené s neziskovou organizací Suchej únor se na nás obrátili se znepokojujícími informacemi o tom, že někteří rodiče neváhají kupovat svým dětem ochucená nealkoholická piva. Z mnoha důvodů to není dobrý nápad. Náš test potvrdil, že ani nealko ochucené pivo není zcela bez alkoholu. Ten do dětských sklenic rozhodně nepatří a tato zpráva může být zajímavá i pro dospělé řidiče. 

Test nealkoholických radlerů jsme připravili ve spolupráci s kampaní Nechmel děti, za kterou stojí nezisková organizace Suchej únor. Obrátili se na nás se znepokojivými informacemi. Podle průzkumu, který si nechala organizace zpracovat, se ukázalo, že třetina rodičů vidí ochucená nealkoholická piva stejně jako limonády. Čtvrtina rodičů pak nevnímá jako riziko, když je pijí děti. K daným názorům je vede několik nepřesných představ. Domnívají se, že nealkoholická piva neobsahují žádný alkohol, a dál si myslí, že nealko radler je méně sladký než limonáda. Úkolem našeho testu je uvést tyto úvahy na pravou míru.

Do laboratoře jsme poslali 23 ochucených nealkoholických piv, přičemž převažovaly nápoje s citrusovou příchutí. Zajímalo nás, kolik obsahují alkoholu a cukru.

Alkoholu se úplně nezbavily

Začněme alkoholem. Stoprocentně nealkoholické pivo neexistuje. Ve všech nápojích jsme alkohol našli, a to v množství od 0,04 % až po 0,44 % obj. U dospělých se po vypití jednoho nealko radleru takové množství alkoholu projeví vcelku nevýrazně, nicméně u dětí se dá očekávat zásadnější vliv. Radler – byť nealkoholický – proto do jejich rukou rozhodně nepatří.

Dále jsme nechali měřit obsah cukru. Tady se ukázalo, že některé radlery mají k limonádě vcelku blízko. V několika nápojích jsme totiž objevili až 8 % cukru. Ochucená pramenitá nebo minerální voda s cca 4 % cukru proto poslouží jako nápoj pro děti mnohem lépe.

Poslední zajímavé měření se týkalo hořkosti. Organizace Suchej únor totiž upozorňuje i na nebezpečí návyku dětí na hořkou chuť piva. Ukázalo se, že i nealko radler je hořký. U některých vzorků se totiž hořkost vyjádřená v mezinárodních jednotkách IBU pohybovala na třetině hořkosti klasických českých ležáků.

Závěr testu je jednoznačný – v žádném z ochucených nealkoholických piv alkohol úplně nechyběl. Už jen z tohoto důvodu nelze tyto nápoje podávat dětem. 

Článek byl publikován v časopise dTest 11/2022

Zdroj: dTest

Foto: Shutterstock

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021