Bezpečnost potravin

Tavené sýry ve výživě člověka

Vydáno: 12. 10. 2006
Autor:

Tavené sýry, jejich druhy , spotřeba v ČR a jejich spotřební přednosti

Tavené sýry ve výživě člověka
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 52184 ; Vydáno : 11.10. 2006 ; Autor : Ing. Ctibor Perlín, CSc.
Je uvedena terminologie tavených sýrů, jejich druhy, spotřeba v ČR a jejich spotřební přednosti.
Tavené sýry, tj. tepelně upravené sýry (90–100 °C) za přídavku tavicích solí, byly vyvinuty počátkem 20. století s cílem prodloužit skladovatelnost přírodních sýrů, využít mechanicky poškozenou surovinu a rozšířit sortiment výrobků. Česká legislativa rozlišuje podle obsahu tuku tavené sýry vysokotučné (min. 60 %) a nízkotučné (max. 30 %), praxe ještě plnotučné (45–60 %) a polotučné (30–45 %). Jiné dělení rozlišuje tavené sýry podle použité suroviny (přírodních sýrů) na druhově pojmenované a druhově nepojmenované. Tavené sýry jsou limitovány obsahem laktózy (do 5%) a nepřípustné je použití sacharidových sladidel. Tavené sýrové výrobky nemají omezení pro laktózu či cukr, ale 51 % sušiny musí pocházet ze sýrové suroviny.

Ve spotřebě tavených sýrů je ČR na 1. místě s roční konzumací 2–3 kg tavených sýrů na osobu. V dalších zemích s vysokou spotřebou sýrů je to o cca 1 kg méně.

Energetická hodnota tavených sýrů podle druhu je v mezích 16–7 MJ/kg. Sýry obsahují cca 13–20 % bílkovin, jsou zdrojem vápníku a riboflavinu, negativním faktorem ve srovnání s přírodními sýry je vyšší obsah sodíku.