Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek SZPI varuje před doplňkem stravy pro sportovce BSN Thermonex foundation 120 cps do kategorie

Zvláštní výživa > Výživa - Archiv> Zvláštní výživa> Výživa - Archiv
Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

SZPI varuje před doplňkem stravy pro sportovce BSN Thermonex foundation 120 cps

Vydáno: 17.6.2011
Tisk článku
Autor: SZPI
Výrobek je nabízen především prostřednictvím internetových obchodů, není však vyloučeno, že může být i v nabídce běžných kamenných prodejen.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nedoporučuje spotřebitelům užívání potraviny s obchodním názvem „BSN Thermonex foundation 120 cps“, jejímž výrobcem je společnost Bio-Engineered Supplements & Nutrition. Přípravek původem z USA je určen pro zvláštní výživu pro sportovce. Riziko spočívá v nadměrném množství oktopaminu v doporučené denní dávce.

Inspektoři SZPI zjistili, že v některých případech tato potravina obsahuje oktopamin v množství, které při doporučeném dávkování uváděném na obale výrobku (1 kapsle denně) představuje přibližně 54mg. Při tomto množství, které je blízké terapeutické dávce, nelze podle stanoviska Ministerstva zdravotnictví ČR vyloučit výskyt závažných nežádoucích účinků, které s podáváním oktopaminu souvisí.

Oktopamin je používán jako součást doplňků stravy a potravin pro zvláštní výživu, které jsou určeny k redukci tělesné hmotnosti a tuku (známé pod označením „spalovače tuku“). Tato látka však rovněž zvyšuje krevní tlak a vyšší riziko hrozí zejména v kombinaci s jinými prostředky na hubnutí nebo stimulanty. Její užívání je podle ministerstva zdravotnictví zčásti nebo zcela vyloučeno u pacientů s glaukomem a s poruchou funkce močového měchýře. Dále je zvýšená opatrnost na místě u osob se srdečními arytmiemi a se závažnými onemocněními srdce a cév. Riziko však může představovat i pro spotřebitele zcela zdravé.

Přípravek BSN Thermonex foundation 120 cps je nabízen především prostřednictvím internetových obchodů, není však vyloučeno, že může být i v nabídce běžných kamenných prodejen.

SZPI již vydala opatření, kterým nařídila stáhnout tuto potravinu z oběhu. Výsledky šetření byly zaslány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Inspektoři SZPI se stejným výrobkem zabývali již počátkem letošního roku. Doporučená denní dávka, uváděná v té době na obale výrobku (3 kapsle 2-3x denně), terapeutické dávky převyšovala. SZPI proto již tehdy nařídila stažení této potraviny z oběhu. Ani po nynějším snížení doporučeného dávkování však nelze tento přípravek považovat za bezpečný.

SZPI dlouhodobě a intenzivně zaměřuje svou pozornost na kontrolu doplňků stravy a potravin pro zvláštní výživu určenou pro sportovce, a to zvláště z pohledu jejich bezpečnosti pro spotřebitele. 

Zpracoval: Mgr. Michal Spáčil, oddělení komunikace
17. 6. 2011

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021