Bezpečnost potravin

SZIF: Deset nových výrobků obdrží ocenění Klasa

Vydáno: 2. 8. 2019
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF

Mezi oceněné Klasou se nově zařadí dalších deset výrobků. Jedná se o šunky, zeleninové směsi, jogurty, sýr nebo také svačinku v podobě luštěninového snacku. Značku Klasa má v současnosti 930 výrobků od 221 výrobců.

Nově oceněnými výrobky jsou:

Slezská zeleninová bašta jemná, Slezská zeleninová bašta pikantní
Výrobce: Jaroslava Fojtíková
Jde o dva tradiční rodinné recepty, které se dědí už čtvrtou generaci. Charakteristická je oranžová barva a zeleninová vůně. Jsou vyráběny z čerstvé zeleniny, která je za přísných hygienických podmínek ručně zpracována. Plnění a víčkování sklenic je vyloženě ruční prací.
Výrobna paní Fojtíkové se nachází v Těrlicku. Za dobu svého působení šesti let si vydobyla kvalitou svých výrobků a různými oceněními své místo u zákazníků. Vyrábí zeleninové směsi jemné, ostré, pikantní, s koprem, křenem, česnekem, bylinkami, sušenými rajčaty a olivami, které se hodí k mnoha účelům, např. grilování, jako příloha k masu či uzeninám nebo do dresinků a omáček.

Statkářská šunka, Dušená šunka nejvyšší jakosti
Výrobce: STEINEX a.s.
Oba výrobky osloví velmi jemnou, lahodnou chutí šunky a příjemnou vůní. Na řezu Dušené šunky nejvyšší jakosti je zřetelná struktura velkých, pevně spojených kusů masa okořeněných jemným kořením. Statkářská šunka má netradiční provedení. Produkt se vyrábí z vybraných šálů vepřové kýty lisovaných a zauzených ve speciální formě. Povrch šunky je pokryt nízkou vrstvou vepřového tuku, který společně se zauzením dodává výrobku jemně uzenou chuť.
STEINEX je rodinná společnost se sídlem v Kuřimi. Působí v potravinářském průmyslu už po pět generací. Jméno Steinhauser je s řeznickým řemeslem spojováno už od roku 1848 a vždy bylo symbolem nejvyšší kvality masných výrobků.

Bílý jogurt krémový, Bílý jogurt smetanový
Výrobce: OLMA, a.s.
Bílý jogurt krémový má 5% tučnost a vysoký obsah bílkovin. Pro fermentaci se používá nejen jogurtová kultura, ale i unikátní probiotická kultura Lactobacillus rhamnosus. Vyšší obsah bílkovin ve výrobku je zajištěn přídavkem mléčné bílkoviny, která je připravena z mléka přímo ve výrobním závodě. Bílý jogurt smetanový se vyrábí už 25 let v nezměněné receptuře. Obsahuje 10 % tuku a díky tomu má sametově hladkou texturu, plnou chuť a pevnou konzistenci. Při jeho výrobě se používá výhradně česká smetana.
Společnost OLMA je jeden z největších mlékárenských výrobců v ČR. Základní kámen společnosti byl položen už v roce 1967. Výrobní kapacitou pojme až 600 tisíc litrů zpracovaného mléka za den a 1,6 milionu kelímků denně. Své portfolio výrobků rozšířila také o novou řadu oceněných krémových a smetanových bílých jogurtů.

Ondráš
Výrobce: Farma Kozí Hrádek s.r.o.
Ondráš je tradiční valašský polotvrdý zrající ovčí sýr horského typu, vyráběný v měděném kotli, zrající na dřevě. Bochník sýru má charakteristickou specifickou chuť a vůni po louce či senu, která ovlivňuje chuť mléka, z něhož je vyráběn, proto se tento druh sýru nazývá horským sýrem.
Farma Kozí Hrádek je rodinnou ekologickou farmou s produkcí kvalitních certifikovaných BIO produktů z kozího, kravského a ovčího mléka. Obhospodařují 53 ha luk a pastvin v nejvýchodnějším výběžku Olomouckého kraje, na samém konci regionu Moravská brána.

BIO čočkový snack se sýrem, BIO hrachový snack se sýrem, BIO cizrnový snack se sýrem a cibulí
Výrobce: POEX Velké Meziříčí, a.s.
BIO snacky jsou bezlepková luštěninová svačinka v BIO kvalitě s vysokým obsahem rostlinných bílkovin. Na výrobu křupek výrobce používá pouze prvotřídní suroviny z biologického zemědělství.
Společnost POEX dodává své výrobky do obchodní sítě od roku 1993. Od počátku svého působení se firma věnuje výrobě extrudovaných potravin, sladkých cereálií i pikantních snacků. Postupně přibyla produkce křehkých extrudovaných plátků s obchodním označením DEXI a výroba coextrudovaných (plněných) cereálií.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech celkem 930 produktů od 221 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.

 

Zdroj: SZIF