Bezpečnost potravin

Systematické klamání spotřebitele polským výrobcem kakaa v Kauflandu

Vydáno: 30. 5. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 29. 5. 2012.

Čtyři šarže falšovaného kakaa během posledních šesti měsíců musela stáhnout společnost Kaufland Česká republika, v.o.s. ze svých prodejen na příkaz Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Aktuálně inspekce zjistila falšování u výrobku Kakao Grande se sníženým obsahem tuku (balení: 200g, doba minimální trvanlivosti: 3.2013/3, výrobce: neuveden, distributor: Kaufland, země původu: Polsko). Laboratorní analýzou bylo prokázáno, že stoprocentní kakaový prášek obsahuje maximálně 80% kakaa. Doplňujícím testem na obsah triptamide kyseliny lignocerové bylo dále prokázáno, že chybějící kakao bylo nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.

Podle nařízení Komise (ES) 178/2002 se tak výrobce dopustil klamání spotřebitele a bylo proto nařízeno stažení produktu z obchodní sítě. Vzorek falšovaného kakaa inspektor zajistil v prodejně Kaufland v Mariánských Lázních, odkud bylo staženo 136 kusů, celkový počet kusů stažených ze všech poboček prodejce stále zjišťuje.

Závažná jakostní pochybení u kakaových výrobků značky Grande, které v ČR distribuuje výhradně společnost Kaufland, zjistila SZPI opakovaně. Koncem roku 2011 byl u instantního kakaového nápoje Grande Cocoa drink prokázán o 20% nižší obsah kakaa oproti údaji uvedenému na obalu. Kakaový prášek výrobce nastavil levnější sacharózou a Kaufland musel výrobek stáhnout z obchodní sítě. V dubnu letošního roku u téhož produktu SZPI prokázala nastavení kakaa drcenými kakaovými slupkami, což je obtížněji zjistitelný způsob falšování. V tomto případě prodejce musel stáhnout dvě šarže nápoje. Kaufland přesto s nedefinovaným polským výrobcem nepřerušil spolupráci, ten pokračoval v praxi falšování a inspekce opět zjistila nastavení kakaa drcenými kakaovými slupkami. Konzistentní – asi dvacetiprocentní – hladina falšovaného obsahu a časové rozpětí mezi jednotlivými případy indikují, že se nejedná o technologickou nekázeň, ale o záměrně nastavený systém.

Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí

Zdroj:  eAGRI