Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek SVS zmírňuje mimořádná veterinární opatření v souvislosti s brazilským masem do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality legislativa > Aktuality legislativa
Aktuality > Aktuality

SVS zmírňuje mimořádná veterinární opatření v souvislosti s brazilským masem

Vydáno: 1.6.2017
Tisk článku
Autor: SVS
Tisková zpráva SVS ze dne 31. 5. 2017.Státní veterinární správa (SVS) s platností od 1. června 2017 zmírňuje mimořádná veterinární opatření zavedená začátkem května pro zásilky živočišných produktů původem z Brazílie. Povinné vyšetření prokazující zdravotní nezávadnost budou nyní muset mít pouze všechny zásilky drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa. Dosud se tato povinnost vztahovala na všechny potraviny živočišného původu z Brazílie. Povinnost hlásit příchod všech zásilek živočišných potravin brazilského původu trvá i nadále. Změna nařízení je dostupná na
úřední desce SVS.

Od zavedení mimořádných veterinárních opatření, k němuž došlo 9. května, nahlásili příjemci v České republice příchod celkem 87 zásilek zboží živočišného původu v celkovém množství 555 tun. Kontrol brazilských potravin bylo v tomto období provedeno celkem 11. Při nich bylo zkontrolováno 222 tun potravin (196 tun drůbeží polotovary, 25 tuny drůbeží maso, 0,8 tuny hovězí, 0,4 tun koňské). Všechny tyto zásilky jsou uvolňovány do prodeje až poté, co příjemce SVS doloží doklad o jeho zdravotní nezávadnosti na základě vyšetření v akreditované laboratoři. Minimálním požadavkem je průkazná nepřítomnost salmonel. Neplnění vydaných opatření zatím nebylo zjištěno.

Z dosavadních hlášení a kontrol vyplývá, že drůbeží maso a především polotovary z drůbežího masa představují naprostou většinu zboží z Brazílie přicházejících do ČR. Podíl ostatních druhů masa a dalších živočišných produktů je proti tomu relativně velmi malý a nejsou u nich zjišťovány vážnější problémy. Všechny zjištěné závady spočívající především v obsahu nebezpečných salmonel se týkaly výhradně drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa. „Z těchto důvodů jsme se rozhodli rozsah mimořádných veterinárních opatření zmírnit a povinnost vyšetřovat každou zásilku zachovat pouze u drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Při vstupu zboží z Brazílie se v současnosti na hranicích EU dokumentačně kontroluje veškeré zboží. Pětina zásilek je laboratorně testována na salmonelu. Do poloviny května bylo provedeno 2 800 kontrol a 605 laboratorních vyšetření. Vráceno zpět do Brazílie bylo 49 zásilek, z toho 33 pro nález salmonel, ostatní z důvodu jiných nevyhovujících zjištění.

Od okamžiku oznámení mimořádné situace v druhé polovině března zintenzivnila SVS kontroly brazilských potravin. Každá kontrolovaná zásilka byla vyšetřovaná laboratorně a pozastavena až do okamžiku oznámení výsledku laboratorního vyšetření. Zásilkám ze závodů dotčených kauzou bylo zakázáno uvádění na český trh. Bylo pozastaveno 910 tun masa nebo masných polotovarů. V několika zásilkách drůbežích surovin o celkové hmotnosti 81 tun byly při vyšetřování zjištěny salmonely. U bezmála 25 tun drůbežího masa byl zjištěn vyšší obsah vody. Zpět odesilateli byla vrácena zásilka 77 tun krůtích jater s pepřem, neboť pocházela z jednoho ze „zakázaných“ závodů. 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SV

Zdroj: SVS

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021