Bezpečnost potravin

Švédové prosazují používání domácích krmiv

Vydáno: 20. 4. 2010
Autor:

Asociace organických farmářů ve Švédsku usiluje o zkrmování výlučně krmiv domácího původu. Do roku 2015 by chtěla úplně vyloučit dovoz zahraničních krmiv.

Švédská Asociace organických farmářů – Ekologiska Lantbrukarna (EkoLan) – požaduje, aby všichni farmáři v zemi přestali zkrmovat zvířatům importovaná krmiva a místo toho používali krmiva domácí provenience.
Podle Asociace jsou krmiva ze zahraničí zodpovědná za velkou část negativních dopadů na zemědělství, klima a zdraví a doufá, že se do roku 2015 podaří plně pokrýt potřebu krmiv z domácích zdrojů.
 
Přestože se v současné době do Švédska dováží pouze 10 % celkové potřeby krmiv, Asociace má za to, že jsou tyto dopady významné, mj. Asociace uvedla např. ničení dešťových pralesů za účelem získat plochy pro pěstování palem a sóji, nezbytný transport krmiv na velké vzdálenosti, expozice lidské populace a životního prostředí působení zakázaných pesticidů a zvýšení rizika salmonelózních infekcí.
 
Velká většina švédských spotřebitelů je ochotná platit vyšší cenu za kilogram masa nebo litr mléka v případě, že bude jasně deklarován tento přístup a bude omezeno riziko výskytu salmonelózních zárodků.
 
Asociace vyzvala všechny zemědělce, aby pěstovali nové plodiny a více se zaměřili na sofistikovanější střídání plodin za účelem zvýšení produkce proteinu na farmách a apelovala jak zemědělce tak také na spotřebitele, aby vytvářeli tlak na potravinářský průmysl a obchodní řetězce ve snaze upustit od honby za co možná nejlevněji vyrobenými a nakoupenými potravinami. Ministr zemědělství Švédska Eskil Erlandsson se zúčastnil meetingu Asociace a podpořil tyto snahy.
 
Swedes urged to use home-grown feed
Agra Europe, 2010, č. 2405, s. 11