Bezpečnost potravin

Společnost Monsanto zastavila vývoj geneticky modifikované pšenice

Vydáno: 13. 5. 2004
Autor:

Americká biotechnologická společnost Monsanto Co. odložila vývoj geneticky modifikované pšenice, která měla být první takto upravenou pšenicí na světě. Přiměly ji k tomu protesty po celém světě a debata se spotřebiteli.

K rozhodnutí firma podle své zprávy dospěla po rozsáhlé diskusi s odběrateli pšenice. Firma Monsanto bude i nadále sledovat situaci, aby zjistila, zda se situace nemění. „Bylo to mnoho věcí, které se sešly v jeden okamžik,“ uvedl mluvčí společnosti. Jako faktory jmenovala klesající osevní plochy jarní pšenice a nesouhlas mezi pěstiteli a odběrateli.

Společnost již šest let testovala v polních podmínkách odrůdu GM pšenice Roundup Ready. Do projektu přitom Monsanto vložila již stovky milionů dolarů. Společnost má nyní na trhu odrůdy GM kukuřice a sóji označené rovněž Roundup Ready, které jsou rezistentní vůči herbicidu Roundup. Podobně se Monsanto chystala přijít na trh v USA a Kanadě s obdobně geneticky modifikovanou pšenicí se zvýšenou rezistencí vůči herbicidu Roundup. Proti se ale postavila ekologická hnutí, farmáři, odběratelé pšenice ze zahraničí, spotřebitelé i náboženské skupiny. Opozice proto rozhodnutí Monsanta přivítala jako své vítězství.

www.reuters.com