Bezpečnost potravin

Sójové produkty mohou zvyšovat účinnost statinů

Vydáno: 19. 5. 2003
Autor:

Nový preparát společnosti Nutri Pharma napomáhá působení statinů při snižování hladiny cholesterolu. Přípravek je tvořen směsí izolovaného sójového proteinu, sójových izoflavonů, vlákniny a fosfolipidů.

Norská společnost Nutri Pharma představila na konferenci o nových funkčních ingrediencích a potravinách (NFIF) v Copenhagenu svůj nový sójový výrobek Abacor, který údajně dále snižuje hladinu cholesterolu u pacientů, kteří již užívají lipidy snižující léky statiny. Statiny jsou v současné době nejrozšířenější léky pro nemocné s hypercholesterolemií a to jak pro primární, tak pro sekundární prevenci srdečních koronárních chorob. Řada pacientů ale není schopná pomocí statinů snížit cholesterol na přijatelnou hodnotu a někteří pociťují i nepříznivé vedlejší účinky. Výzkum prováděný pracovníky univerzitní nemocnice v Kopenhagenu potvrdil, že Abacor nejenom že vykazuje významné dodatečné účinky pokud se týká snižování cholesterolu, ale je rovněž pacienty léčenými statiny velmi dobře snášen a je bezpečný. Abacor se tudíž může používat jako účinná alternativa zvyšování dávek statinů.
V další studii prováděné ve spolupráci s německým Institutem pro lidskou výživu v Potsdamu bylo zjištěno, že Abacor je více než dvojnásobně účinný při snižování cholesterolu než současný nejlepší komerčně dostupný sójový protein. Klinické experimenty prováděné v Nizozemí odhalily, že Abacor významně redukuje aterogenní frakce lipidů za současného vyrovnávání hladiny HDL-cholesterolu. Abacor je preparát snižující hladinu cholesterolu, obsahující patentovanou směs izolovaného sójového proteinu, sójových izoflavonů, vlákninu sójového kotyledonu a fosfolipidy. V roce 1999 bylo americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv schváleno používání zdravotního tvrzení o pozitivních účincích sóji na snižování cholesterolu, v loňském roce se připojila i Velká Británie. Důsledkem toho byl mnohonásobný růst trhu sójovými produkt, který zřejmě bude i nadále pokračovat.
http://www.nutripharma.com/