Bezpečnost potravin

Snaha o vyvinutí vakcíny proti MKS

Vydáno: 22. 3. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Němečtí vědci experimentálně infikovali selata domácího i divokého prasete virem MKS s cílem vyvinout návnadovou vakcínu.

© Christian Mühlhausen/www.landpixel.deRiems – Vědci z Ústavu Friedricha Löfflera (FLI) uskutečnili poprvé na světě experiment, v jehož rámci se snaží vyvinout prostředek proti slintavce a kulhavce (MKS). 
Vědci experimentálně infikovali čtyři letošáky (mládě černé zvěře) a dvě selata domácího prasete virem MKS. Těchto šest malých selat by mělo ochránit Německo před MKS. Alespoň pro vědce představují velkou naději. Vědci z FLI jsou poprvé na stopě této nebezpečné nákaze, jejíž virus byl před několika týdny prokázán v populaci divokých prasat v Bulharsku. U divoce žijících zvířat je riziko epidemie výrazně vyšší, uvedl dr. Klaus Depner z FLI. Virus, který byl experimentálně injikován selatům z pokusné skupiny pocházel přímo z postižených divokých prasat původem z Bulharska.
U šesti infikovaných selat vědci průběžně sledovali jednotlivá stádia onemocnění s cílem vyvodit zpětné závěry s ohledem na případný vývoj vakcíny. Dvě divoká prasátka byla ponechána zdravá, aby bylo možné posoudit infekčnost MKS. „Jestliže se MKS tak snadno přenáší i na divoce žijící prasata, potom se může velmi rychle rozšířit i u nás“, uvedli experti. Pouze s návnadovou (perorální) vakcinací by bylo možné účinně čelit tomuto onemocnění. K tomu potřebuje tým vědců z FLI protokol o velmi přesném průběhu onemocnění.
FLI: Sechs Ferkel könnten Deutschland vor MKS bewahren
http://www.agrarheute.com/ferkel-mks