Bezpečnost potravin

Skandál s koňským masem zasáhl i Rakousko

Vydáno: 21. 2. 2013
Autor: koubova

Podvod se značením výrobků také v Rakousku – stav k 20. 2. 2013.

V posledních týdnech byly nejprve v Irsku a posléze i ve Velké Británii nalezeny hotové výrobky, které obsahovaly nejen na obalu deklarované hovězí maso, ale i koňské. Počátkem února se podvod se značením rozšířil i na evropský kontinent. Ke stažení kontaminovaných výrobků z prodeje zatím došlo také v Belgii, Německu, Dánsku, Francii, Švédsku, Švýcarsku, Norsku, Polsku a České republice.

Skandál s koňským masem nyní dorazil i do Rakouska. Dne 15. 2. 2013 informovala rakouská Agentura pro zdraví a bezpečnost potravin (AGES) s odvoláním na rakouské ministerstvo zdravotnictví, že v jednom ze dvou odebraných vzorků produktu „Tortelloni Rindfleisch“ německého výrobce Gusto GmbH byl nalezen nedeklarovaný podíl koňského masa. Výrobek byl v Rakousku k dostání v řetězci Lidl Austria GmbH. Více informací: AGES-VerbraucherInnen-Information zu Pferdefleisch.

Do včerejšího dne přijala AGES 53 vzorků. Kvalitativní analýzou 36 vzorků byla pouze ve výrobku „Combino Tortelloni, Sorte Rindfleisch, 400g“ (dvě různé šarže stejného výrobku, Vídeň) prokázána koňská DNA. Podíl koňského masa činil 5,2 %. V Korutanech bylo 20. 2. 2013 oznámeno, že ve dvou výrobcích firmy Josef Freitag ze St. Georgen v Lavanttalu – „Kärntner Hauswürstl“ a „Lavanttaler Bauernwurst“ – bylo prokázáno koňské maso. Výrobky byly podle dosavadních šetření potravinářské inspekce k dostání v maloobchodě v Korutanech, Horním Rakousku a ve Štýrsku. Více informací: AGES-Untersuchungsergebnisse.

Jak oznámil mluvčí ministerstva zdravotnictví Fabian Fußeis, všechny kontaminované výrobky byly staženy z prodeje.

http://www.proplanta.de/Agrar-Nachrichten/Verbraucher/Pferdefleisch-Skandal-Oesterreich_article1360994701.html