Bezpečnost potravin

Šíření nebezpečné drogy – syntetické kanabinoidy

Vydáno: 14. 9. 2018
Autor: HSHMP

Informace HSHMP ze dne 13. 9. 2018.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) varuje před možným šířením nebezpečné drogy – syntetického kanabinoidu. Podle médií by se zvláště na pozoru měli mít uživatelé, kteří si tuto drogu obstarali v Moravskoslezském kraji, především v Ostravě. Touto nebezpečnou drogou, syntetickým kanabinoidem, bylo v Ostravě, jak média referují,  intoxikováno pravděpodobně již 19 osob, z toho jedna osoba již zemřela.  
Užití syntetických kanabinoidů je spojováno s řadou zdravotních rizik. Jedná se o širokou skupinu látek, jejichž účinky nelze srovnávat s přírodními konopnými látkami. Syntetické kanabinoidy jsou mnohem toxičtější a především v kombinaci s alkoholem život ohrožující. Závažné zdravotní obtíže může přinést už první experimentování s touto syntetickou drogou. Další velkou nevýhodou těchto syntetických látek je to, že složení, farmakologické vlastnosti a dávkování nejsou známé, tudíž rizika spojená s užíváním těchto drog jsou velmi vysoká. Mezi rizika spojené s jejich užíváním patří tachykardie (zvýšená tepová frekvence), nauzea, zvracení, agrese, agitovanost, sebevražedné myšlenky, úzkostné a depresivní stavy, křeče.    
V posledních letech bylo v souvislosti se syntetickými kanabinoidy zaznamenáno několik hromadných otrav. Např. v Rusku bylo v roce 2014 hlášeno více než 600 otrav včetně 15 úmrtí v průběhu dvou týdnů, rok na to bylo v Polsku hlášeno přes 200 hospitalizací v průběhu jednoho týdne, a to po užití produktu s označením „Mocarz“, který obsahoval syntetické kanabinoidy.
Nové syntetické omamné látky nejsou v Evropě ničím nový. Za posledních 15 let jich přibylo 670, nejvíc (70 %) se jich objevilo až během posledních pěti let. Syntetické kanabinoidy se do Evropy bohužel dostávají „legálně“, maskované třeba jako sůl do koupele nebo hnojivo. Než stačí takové látky legislativně upravit a zakázat, už je na světě trochu jiná látka s podobným nebo ještě silnějším účinkem.  
Seznamy psychotropních látek, které škodí zdraví, obsahují úmluvy OSN z roku 1961 a 1971. Svůj seznam těchto látek postupně rozšiřuje také Česko. V Evropě existuje navíc od roku 1997 systém včasného varování před novými drogami, ke kterému se Česko připojilo v roce 2002. Tento systém jen za loňský rok zachytil v Česku 48 látek, z čehož bylo 16 látek identifikováno poprvé.
V Praze dne 13. 9. 2018

Ing. Jana Zónová,
odborný rada, Kancelář ředitele HSHMP

 
Použité zdroje:  

▪ https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2592970-synteticke-kanabinoidy-putuji-do-evropy-legalne-treba-jako-hnojivo-nez-se-stihnou  

▪ https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Odbor-protidrogove-politiky-Vyskyt-intoxikaci-syntetickymi-kanabinoidy-v-Ostrave-551186  

▪ https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nebezpecnou-drogu-v-ostrave-uzilo-uz-18-lidi/1661895  

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-priotravenych-syntetickou-drogou-vzrostl-obvinenych-je-pet/1662259

 

Zdroj: HSHMP