Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Rostliny odolnější k nemocem do kategorie

Geneticky modifikované potraviny a krmiva > Geneticky modifikované potraviny a krmiva
Aktuality > Aktuality

Rostliny odolnější k nemocem

Vydáno: 9.7.2018
Tisk článku
Autor: Biotrin
Informace organizace Biotrin o výzkumu systému kontroly rostlin vůči patogenům.

Rostliny již lze v dnešní době upravit tak, aby lépe odolávaly chorobám, a mohly mít vysoké výnosy. V časopisu Synthetic Biology byl aktuálně publikován výzkum britských vědců vedený profesory Declanem Batesem z Univerzity ve Warwicku a Katherine Denby z Univerzity v Yorku. Podařilo se jim vyvinout genetický kontrolní systém, který by rostlinám pomohl zesílit obranyschopnost vůči smrtelným patogenům. Vědci se tak přiblížili k jejich hlavnímu cíli, a sice snížení odpadu z plodin po celém světě.

V současné době žije na planetě téměř sedm a půl miliardy lidí, z nichž dle údajů FAO (Organizace pro výživu a zemědělství, angl. Food and Agriculture Organization) trpí 800 milionů hladem a podvýživou. Největší počet hladovějících se nachází především v Africe a jižní a jihovýchodní Asii. Tyto znepokojivé počty se však stále zvyšují a je nezbytné aktivně hledat řešení potravinové krize. S tím souvisí i potřeba vývoje technik, které umožní pěstovat základní plodiny s vyšší výtěžností. Na úrodu mají enormní vliv zejména změny klimatu a z nich vyplývající výkyvy teplot a srážek, a napadání rostlin škůdci.

Když dojde k napadení rostlin, patogenní organismy z nich získají energii a živiny a zároveň se zaměří na rostlinnou imunitní odpověď, jíž oslabí, a tím rostlinu činí zranitelnou a citlivou. Na základě experimentálních dat dokázal britský vědecký tým simulovat napadení modelových rostlin z rodu huseníček (Arabidopsis) patogenem a modelovat tak způsob, jak rostliny na atak reagují. Tím vytvořili systém obranné zpětné vazby pro boj s onemocněním. Tento systém vědci přirovnávají k principu funkce autopilota v letadle. Stejně jako systém autopilota detekuje různé poruchy, nárazy větru nebo turbulence, nový systém kontroly rostlin detekuje napadení patogenem a zabraňuje mu v oslabení obranných reakcí rostlin.

Tato metoda může učinit rostliny odolnější proti nemocem, což by významně přispělo ke snížení odpadu z rostlinného materiálu v celosvětovém měřítku. Jelikož je systém realizován přirozenými obrannými mechanismy rostlin, které je jen nutné posílit, není potřeba přidávat žádné externí genetické sekvence.

Vytvoření udržitelného potravinářského systému je hlavním cílem práce mnoha vědců, a uplatnění principů rostlinného inženýrství může díky kontrolnímu systému vyřešit regulaci rostlinných genů pro zvýšení odolnosti vůči chorobám. Dalším krokem výzkumu bude přijetí teorie systému řízení zpětné vazby rostlin nejen v laboratořích, ale i v životním prostředí.

 

Zdroj:
Mathias Foo, Iulia Gherman, Peijun Zhang, Declan G. Bates, Katherine J. Denby. A Framework for Engineering Stress Resilient Plants Using Genetic Feedback Control and Regulatory Network Rewiring. ACS Synthetic Biology, 2018; 7 (6): 1553 DOI: 10.1021/acssynbio.8b00037

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180620162427.htm

 

Zdroj článku: Biotrin

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018