Bezpečnost potravin

Rizika z doplňků pro sportovce

Vydáno: 1. 12. 2008
Autor:

Při monitorování internetového trhu zjistily německé kontrolní orgány 22 % doplňků s nepřípustnými látkami s účinkem léčiv a další doplňky obsahující složky s nejednoznačným účinkem.

Na trhu je nabízeno množství výrobků pro sportovce, na kterých je uvedeno tvrzení o zvýšení výkonnosti, o rychlé regeneraci organismu nebo o příznivém vlivu na hormony. Navíc se významně zvýšil počet výrobků nabízených prostřednictvím internetu.
Studie zpracovaná za spolupráce německých institucí pro vyšetřování potravin (CVUA Karlsruhe, CVUA Freiburg) byla zaměřena na internetové produkty poukazující na účinek na hormony. Ze 79 prověřovaných produktů jich 44 (56 %) obsahovalo jednotlivě nebo v kombinaci rostlinné složky jako Lepidium meyenii (maca = řeřicha peruánská – brukvovitá rostlina rostoucí v Andách, hlíza se tam používá jako zelenina a jako afrodiziakum, obsahuje alkaloidy), Avena sativa (oves setý),  Tribulus terrestris (kotvičník zemní, obsahuje steroidní saponiny) nebo Trigonella foenum-graecum (pískavice řecké seno),  jejichž hormonmodulační účinky nejsou dostatečně vědecky podloženy.
Dalších 17 výrobků (22 %) obsahovalo nepřípustné látky účinné jako léčiva, např. dehydroepiandrosteron – DHEA,  jeho 7-keto-derivát, somatotropin (STH, růstový hormon) a tradiční rostlinné extrakty, jako např. extrakt ze Serenoa repens  (Saw palmetto, palma pilovitá, červené plody) nebo Mucuna pruriens (Velvet bean, obsahující L-Dopa).
Proto jsou rozvíjeny koncepce, jak šedý trh kontrolovat, aby byl spotřebitel-sportovec dostatečně chráněn před dopingem, nepovolenými anabolickými steroidy a dalšími látkami. Prohormonální látky jsou např. na zakázaném seznamu WADA (World Anti Doping Agency)  a odborné společnosti v dalších zemích jsou jednotné v názoru, že účinek prohormonů na podporu výkonnosti v důsledku vytváření svaloviny je nepravděpodobný, a přitom jsou s příjmem takových látek spojena jiná rizika. Růstové hormony jako somatotropin jsou rovněž na zakázaném seznamu WADA a jejich příspěvek ke zvýšení výkonnosti je rovněž sporný.

Související materiály
:
Doping beim Freizeit- und Breitensport“ – Robert Koch Institut, 2006
International Internet Drug Ring Shattered -Drug Enforcement Administration (DEA) 2005