Bezpečnost potravin

Ředitel RKI: „Jsou to výhonky!“

Vydáno: 14. 6. 2011
Autor: Mgr. Dana Koubová

Na páteční tiskové konferenci v Berlíně bylo zrušeno varování před konzumací okurek, rajčat a salátu. Německé úřady považují za zdroj EHEC výhonky z Dolního Saska.

Na páteční společné tiskové konferenci Spolkového ústavu pro hodnocení rizik (BfR), Spolkového úřadu pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin (BVL) a Ústavu Roberta Kocha (RKI) v Berlíně bylo zrušeno varování před konzumací okurek, rajčat a listového salátu.

Ředitel RKI Reinhard Burger považuje za příčinu zeleninové výhonky z podniku v dolnosaském Bienebüttelu, i když dosud nebyl poskytnut žádný přímý důkaz patogena na těchto výhoncích. K podniku však směřuje řada indicií. Odkud patogen EHEC pochází a jak se mohl dostat na výhonky, zůstává stále neobjasněno.

Vlnám infekce ještě není konec. S novými případy se vzhledem k dlouhé inkubační době infekce musí nadále počítat.

Podle dolnosaského ministra zemědělství Gerta Lindemanna konzumovalo zeleninové výhonky minimálně 80 nemocných.

Agrární expertka CSU Marlene Mortler vítá zrušení varování před konzumací okurek, salátu a rajčat: „Tento krok byl nutný. Zlost a hněv našich pěstitelů ustupuje radosti a zadostiučinění. Co zůstává, jsou obrovské hospodářské škody, které musí být velmi rychle, obsáhle a nebyrokraticky kompenzovány“.

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Behoerden-wollen-Entwarnung-fuer-Gurken-Tomaten-und-Salat-geben-346163.html