Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Rady pro předvánoční nákup potravin do kategorie

Aktuality > Aktuality

Rady pro předvánoční nákup potravin

Vydáno: 14.12.2011
Tisk článku
Rady pro nákup zdravotně nezávadných a jakostních potravin.
 • Ovoce, zelenina, brambory, exotické ořechy, citrusy
  Nabízené ovoce a zelenina musí být celé a zdravé. Není dovolen prodej produktů napadených hnilobou nebo postižených zhoršením jakosti do té míry, že jsou nezpůsobilé ke spotřebě.

  Prodávané plody nesmějí být poškozené mechanicky ani mrazem,  být  bez škůdců a poškození jimi způsobených a samozřejmě také bez cizího pachu či chuti. (Například u citrusů vede poškození mrazem k chuťovým změnám, ovoce je kyselé, případně také nahořklé. Banány vlivem mrazu černají a brambory sládnou). Mráz způsobí poškození rostlinných pletiv a ovoce a zelenina se stávají náchylnější k hnilobným procesům.

  Prodej ovoce, zeleniny a brambor na tržišti:
  Poškození mrazem nemusí spotřebitel běžným laickým posouzením při nákupu odhalit. Vady takto poškozených produktů se projeví až doma, kdy dojde k vyrovnání teploty potraviny s okolním prostředím, čímž se změní konzistence produktů. Ztrácí se typické vybarvení a v neposlední řadě se mění i chuť. Rostlinná pletiva se totiž v důsledku působení mrazu zcela poškodí, a tím může dojít k nežádoucím smyslovým, jakostním a mikrobiologickým změnám (hnilobným procesům).

  Prodej konzumních brambor, čerstvého ovoce a čerstvé zeleniny na veřejných tržištích v období mrazů nese jedno riziko. Dle požadavků na jakost uvedených v českých normách musí být mimo jiné splněna základní podmínka, a to, že výrobky nesmí být poškozeny nízkými teplotami nebo mrazem. Pokud vznikne takovéto porušení jakosti, nesmí být produkty uváděny do oběhu, protože vznikne jejich nevratné, trvalé poškození. Sice nejsou stanoveny limitní hranice teplot, při kterých by se tyto produkty nesměly prodávat, ale je na každém podnikateli, aby si zajistili vhodné prodejní podmínky, aby zůstala zachována předepsaná jakost. Více informací

 •   Lahůdkářské výrobky
  Spolu s cukrovím se na sváteční stůl dostávají  i různé  saláty, chlebíčky, pomazánky, aspiky, obložené housky a bagety. Při nedodržení správné teploty skladování a nevhodném zacházení se lahůdkářské výrobky snadno kazí a pravděpodobnost výskytu nežádoucích mikroorganismů je vyšší nežli u jiných druhů potravin. Proto se výběru těchto výrobků  doporučuje věnovat maximální pozornost. Více informací
 • Cukroví a jiné sladkosti
  Asi žádný štědrovečerní stůl se neobejde bez mísy vánočního cukroví. Jenže na upečení devatera či dvanáctera druhů se v této uspěchané době nedostává času. A tak přicházejí ke slovu hotové výrobky z pekáren a cukráren, které jich nabízejí širokou paletu. Jako vánoční cukroví je možné koupit nejrůznější druhy jemného a trvanlivého pečiva, některé cukrářské výrobky a cukrovinky, kolekce čajového pečiva, výrobky z lineckých, třených a kakaových těst, těst s ořechy, mandlemi i kokosem, dále sněhové pečivo i perníčky, často také s náplněmi, čokoládové výrobky atd.
  I když se většinou jedná o výrobky z hlediska zdravotní nezávadnosti méně rizikové, vyplatí se při nákupu držet několika zásad. Více informací
 • Koření
  Zásady pro nákup koření:
  Základem je známý původ koření - lepší je nakupovat v kamenném obchodě než u babky kořenářky. Na spotřebitelském obalu musí být údaje o výrobci, dovozci nebo prodávajícím.

  Vždy se vyplatí také zkontrolovat údaje uvedené na obale, zejména datum minimální trvanlivosti. Po uplynutí této doby zůstává sice zpravidla koření způsobilé ke konzumaci - ale i když je baleno do speciálních vícevrstvených folií, které omezují únik silic, může být snížena jeho jakost. Není proto vhodné pořizovat velkou zásobu těchto pochutin.

  Je nutné rozlišovat směsi koření od kořenicích přípravků. Na obalech musí být uvedeno, zda se jedná o koření jednodruhové, směs koření nebo kořenicí přípravek, u směsných výrobků nesmí chybět ani složení výrobků.

  Spotřebitel by měl také pamatovat, že na etiketě nemusí být vždy uvedena hmotnost výrobku. V některých případech, zejména u koření baleného do průsvitných sáčků, jako jsou svitky nemleté skořice, lusky vanilky pravé nebo badyán, je povoleno uvádět počet kusů.

  V koření se nesmí vyskytovat škůdci a nežádoucí příměsi.

  Koření má být suché, s typickou vůní podle druhu. Koření se musí správně skladovat už v prodejně, tedy v suchu a temnějších koutech. Při nesprávném skladování se v něm mohou začít tvořit plísně.
  Více informací


  Zdroj:  SZPI

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021