Pyramida správné výživy pro starší populaci
Vydáno: 9. 2. 2008
Autor:
Pracovníci Tufts University aktualizovali svoji původní Pyramidu správné výživy tak, aby vyhovovala populaci ve věkové kategorii nad 70 let.
Pracovníci Tufts University aktualizovali svoji původní Pyramidu správné výživy pro starší populaci, tak aby lépe reflektovala požadavky MyPyramid, vydané americkým ministerstvem zemědělství (USDA) v roce 2005. Zatímco pyramida USDA je stejnou měrou určena pro děti, mládež a dospělé, verze univerzity v Tufts je speciálně zaměřena na starší populaci (již od 50 let, ale především ve věku od 70 let výše) a liší se jak vzhledem, tak i obsahem. Tato modifikovaná pyramida sice i nadále klade důraz na výběr nutričně bohatých potravin a důležitost adekvátního přísunu tekutin, uvádí ale i další rady, týkající se jednak formy konzumovaných potravin, která nejlépe vyhovuje specifickým potřebám starší generace, jednak nezbytnosti a důležitosti fyzického pohybu. Dospělí ve stáří nad sedmdesát let mají zcela specifické nároky na výživu, vyznačující se nižší spotřebou energie v důsledku snižující se fyzické aktivity v průběhu stárnutí a zpomalování metabolismu. Nicméně jejich organismus vyžaduje pro udržení optimálního zdraví stejné, nebo dokonce vyšší, množství živin. Pracovníci univerzity v Tufts vytvořili modifikovanou pyramidu, která by starší populaci umožnila využívat veškerá pozitiva MyPyramid USDA, ale současně jim usnadnila výběr konkrétních vhodných druhů potravin v jednotlivých kategoriích. V tištěné grafické podobě jsou v jednotlivých kategoriích, zobrazených na pyramidě formou vertikálních pruhů, potraviny znázorněny srozumitelnými ikonkami, samostatné dva pruhy v základně pyramidy, a tudíž nejdůležitější, zdůrazňují úlohu fyzické aktivity, resp. pitného režimu. Jednotlivé kategorie zahrnují:
* Celá zrna, obohacené či fortifikované cereálie, hnědou rýži a 100% celozrnný chléb.
* Jasně barevnou zeleninu jako je kupříkladu mrkev, paprika či brokolice.
* Tmavě zabarvené ovoce jako kupříkladu jahody, borůvky, kiwi, meloun aj.
* Nízkotučné, resp. zcela netučné mléčné výrobky jako jogurty, mléko s nízkým obsahem laktózy atd.
* Sušené fazole a ořechy, ryby, drůbež, libové maso a vejce.
* Rostlinné oleje a pomazánky s nízkým obsahem nasycených a trans-tuků.
* Dostatečný přísun tekutin.
* Fyzická aktivita jako chůze, domácí práce, práce na zahradě aj.
Podrobné pojednání o modifikované pyramidě pro starší populaci včetně grafického zobrazení je uvedeno v lednovém čísle časopisu Journal of Nutrition. Nová pyramida zobrazuje charakteristickou fyzikální aktivitu starších lidí zejména práce na zahradě, plavání, chůze atd. Pravidelná fyzická činnost je spojena se snižováním rizika chronických onemocnění a snižováním tělesné hmotnosti. Současné statistiky naznačují, že se u populace starší sedmdesáti let zvyšuje výskyt obezity, a fyzická aktivita je jedním ze způsobů jak ve vyšším věku přírůstkům hmotnosti a jejím negativním následkům předcházet. Pravidelná tělesná aktivita u starších lidí rovněž zlepšuje kvalitu života. Ve skupině ovoce a zeleniny modifikovaná pyramida zahrnuje také vedle čerstvé i zeleninu mraženou a jinak upravenou, která někdy bývá pro starší lidi vhodnější. Zmrazená zelenina má mimoto delší dobu údržnosti a snadnější přípravu s minimem odpadu. I tyto faktory hrají u starších osob velmi důležitou roli, protože mají různé artritické obtíže či jiné zdravotní problémy a často, zejména v chladných a nepřívětivých dnech raději sáhnou do ledničky pro zmrazenou zeleninu, než by šli koupit čerstvou. Nová pyramida i nadále zdůrazňuje důležitost konzumace přiměřeného množství potravin bohatých na vlákninu, což znamená vybírat si převážně celozrnné výrobky raději než obohacené, a dávat přednost celému ovoci a zelenině před ovocnými či zeleninovými džusy. Modifikovaná pyramida je v tomto směru velmi dobrým pomocníkem. Prosazovaná čerstvá, zmrazená, sterilovaná či sušená zelenina a ovoce jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, stejně jako i dalších živin. Za velmi důležitý pokládá nová pyramida rovněž odpovídající přísun tekutin. S přibývajícím věkem se totiž zvyšuje nepoměr mezi hydratací organismu a pocitu žízně, což je problémem zejména v letních měsících. Praporek na vrcholku pyramidy upozorňuje na zvýšenou potřebu některých vitaminů, zejména vitaminu D a B12 a rovněž vápníku. Více informací na adrese
