Bezpečnost potravin

Ptačí chřipka udeřila v Německu

Vydáno: 13. 10. 2008
Autor:

Výskyt prvního případu ptačí chřipky v letošním roce byl ohlášen v Německu, nedaleko Drážďan, v okrese Görlitz.  

Drážďany (aho) – U jedné kachny, žijící ve výkrmně drůbeže ve správní oblasti Drážďany v okrese Görlitz, byla prokázána přítomnost viru ptačí chřipky – subtypu H5N1. Další šetření nutná k potvrzení, zda se jedná o nebezpečný (vysocepatogenní) typ následovala vzápětí. Tyto skutečnosti zveřejnilo saské ministerstvo sociálních věcí.
 
Následně došlo prostřednictvím Úřadu pro kontrolu bezpečnosti potravin a veterinární otázky se sídle v Görlitzu k vyslovení podezření na výskyt ptačí chřipky. Celý chov však již byl předtím uzavřen úředním veterinářem. Vedle kachen byly v postižené drůbežárně chovány také krůty, husy a slepice. Přesná čísla však nemá ministerstvo dosud k dispozici. Z preventivních důvodů se připravuje zlikvidování všech zvířat z výkrmny, uvedl tiskový mluvčí ministerstva.
 
Jedná se o první případ tohoto onemocnění na území Německa v letošním roce. Naposledy se vyskytl jeden případ ptačí chřipky v prosinci loňského roku v oblasti Brandenburgu.
 
Onemocnění označované jako ptačí mor, vyvolané vysoce patogenními viry ptačí chřipky subtypu H5 a H7, je známo od konce 19. století. Postihuje slepice a krůty, ale také vodní drůbež jako jsou kachny a husy. Ptačí chřipka, jak je toto onemocnění nazýváno v současné době, je zvířecí nákazou, která při zavlečení do početních stavů drůbeže může způsobit vysoké ztráty a proto vyžaduje včasné přijetí striktních opatření.
 
Sachsen: Dringender Verdacht auf H5N1 – Vogelgrippe bei Nutzgeflügel
[cit. 2008-10-10], www.animal-health-online.de