Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ptačí chřipka: biologické zabezpečení je klíčem k ochraně drůbežích farem do kategorie

Aktuality KM EFSA > Aktuality KM EFSA
Aktuality > Aktuality

Ptačí chřipka: biologické zabezpečení je klíčem k ochraně drůbežích farem

Vydáno: 30.12.2016
Tisk článku
Autor: KM EFSA
Vědecké doporučení úřadu EFSA k opatřením biologické bezpečnosti při prevenci před šířením ptačí chřipky.Evropská komise požádala úřad EFSA, aby vydal urgentní vědecké doporučení týkající se účinnosti ochranných opatření k zabránění dalšímu šíření viru ptačí chřipky H5N8 v současné době. Tento požadavek EK následoval po nových hlášeních ohnisek viru ptačí chřipky u volně žijících ptáků a drůbeže napříč Evropou od konce října 2016.

Úřad EFSA vyhodnotil, že nejúčinnějším způsobem, jak zabránit zavlečení vysoce patogenních virů ptačí chřipky A (H5N8) do drůbežích farem, je přísné prosazování vysoce účinných opatření biologické bezpečnosti.

Experti úřadu EFSA identifikovali a hodnotili řadu opatření biologické bezpečnosti, které se mohou zavádět v odlišných částech farem podle klasifikovaného stupně rizika (vysoké nebo nízké riziko), jako např. v hale s drůbeží (vysoké riziko) nebo ve skladu krmiva (nízké riziko zavlečení viru). Tato opatření zahrnují preventivní zabránění kontaktu mezi volně žijícími ptáky a drůbeží, a vnitřními prostory chovu domácích ptáků, a dále separování chovu hus a kachen od ostatní drůbeže.

EFSA doporučuje vylepšit metodiky biologické bezpečnosti vzhledem k potřebám jednotlivých farem, nejlépe ještě před vypuknutím nákazy.

Zjištění a závěry úřadu EFSA:

• Při zjištění nákazy u volně žijících ptáků, by mělo být zavedeno sledování drůbeže v zeměpisné oblasti vymezené přirozeným místem výskytu a doletovou vzdáleností postižených ptáků. Kromě toho by příslušné místní orgány měly zvýšit informovanost a uvědomění zemědělců o opatřeních biologické bezpečnosti v takovýchto oblastech.

Pasivní sledování - hlášení o mrtvých ptácích - je nejúčinnější způsob, jak zjistit přítomnost viru u volně žijících ptáků a drůbeže.

Testování vzorků druhů volně žijících ptáků, které dosud nebyly infikovány virem a z oblastí, kde virus nebyl zatím zaznamenán, je důležité pro sledování geografického šíření viru u volně žijících ptáků.


Další kroky
Experti EFSA vydají vědecké stanovisko k ptačí chřipce v roce 2017. Odborné stanovisko bude hodnotit riziko dalších virů ptačí chřipky pronikajících do EU, bude analyzovat opatření biologické bezpečnosti pro krůty a kachny, a bude posuzovat mechanismy odpovědné za mutaci virů nízko patogenní ptačí chřipky na vysoce patogenní.


Spolupráce
Úřad EFSA při práci na tomto vědeckém doporučení úzce spolupracoval s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), s referenčními laboratořemi EU zaměřenými na ptačí chřipku (EURL) a s úřady zasažených členských států.


Zdroj: EFSA

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021