Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Projednávání žádostí o schválení novel foods v lednu 2007 do kategorie

Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv > Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv

Projednávání žádostí o schválení novel foods v lednu 2007

Vydáno: 22.2.2007
Tisk článku
Autor: Ing. Marta Pospíšilová
Výbor ACNFP jedná o extraktu z houby shitake, orafinovaném oleji z Echium, bílkovinách ovlivňujících strukturu krystalů – ISP, sušené dřeni plodů baobabu a dalších výrobcích.
Poradní výbor pro potraviny a procesy nového typu (ACNFP) ve Velké Británii projednával na zasedání v lednu 2007 osm žádostí o schválení statutu „potravina či postup nového typu“ pro následující výrobky. Očekávají se připomínky ze strany členských států.
Extrakt z Lentinula edodes (Shitake, houževnatec jedlý) bohatý na beta-glukany – žádost MediMush se začala projednávat, ale zatím se nedospělo k závěru.
Současné pokusy ukazují, že houby Hiratake (hlíva ústřičná) a Shitake (černá čínská houba) mají v důsledku obsahu lentinanu (1,3-beta-D-glukanu) řadu protivirových a protinádorových účinků.¨
 
Rafinovaný olej z Echium plantagineum (hadinec) jako zdroj omega-3 a omega-6 mastných kyselin, včetně kyseliny stearidonové (STA, C18H28O2 , kyselina oktadeka -6,9,12,15-tetraenová), která je prekursorem EPA - na žádost Croda Chemicals
– stanovisko by mohlo být vydáno do března 2007.
Obvykle uváděnými zdroji této mastné kyseliny jsou oleje ze semen konopí, brutnáku či černého rybízu. Croda má v úmyslu přídavkem STA obohacovat nápoje na bázi mléka a jogurtů, cereální tyčinky a suplementy.
           
Postup výroby bílkovin ovlivňující strukturu krystalů - ISP (Ice Structuring Protein) - na žádost Unilever – stanovisko má být přijato na jednání v březnu.
Společnost Unilever má v úmyslu vyrábět ISP fermentací geneticky modifikovaných kvasinek Sacharomayes cerevisiae. Ve výsledném výrobku by GM materiál už neměl být obsažen a obsah ISP v mléčném výrobku by neměl překročit 0,01 %. Bílkovina sestává z 66 aminokyselin o známé sekvenci, má molekulovou hmotnost 7 kDa, stabilitu při pH 2-12 a je tolerantní k ohřevu. Je to globulární bílkovina s krátkými postranními beta-řetězci, s hydrofóbními vlastnostmi a za normálních podmínek není glykosylovaná. V USA získala tato bílkovina v r. 2002 statut GRAS.
 
Glukosamin z Aspergillus niger od Cargil Acidulants – jsou požadovány další informace o vlivu na diabetiky, toxikologické údaje, vysvětlení negativního výsledku ve studii Nguyena a kol. a další, stanovisko by mohlo být přijato v březnu 2007.
(Stanovisko ACNFP z r. 2004.)
 
Sušená dřeň plodů baobabu (Adansonia digitata) - Phyto Trade Africa
Phyto Trade má v úmyslu přidávat sušenou dřeň do mléčných a jogurtových nápojů, cereálních tyčinek apod., a sice v množství 5 až 15 %. Jako složku pečiva a cukrovinek chce firma využít i depektinovanou dřeň. V Africe jsou plody tradičně přidávány do mléka či vody k využití jako nápoj a také využívány jako antipyretický a diaforetický (usnadňující pocení) prostředek, proti průjmům, malárii, hemoptýze (vykašlávání krve) a skorbutu.
 
Syntetický lykopen LycoVit - BASF
Předpokládá se využití do suplementů i nápojů, tuků, dresinků, cereálních tyčinek aj. Nizozemský úřad vydal kladné stanovisko. Nebyl zjištěno riziko při příjmu LycoVit v množství 15 mg/den.
 
Fytosteroly – Lipofoods – předpokládá se zásadní ekvivalence s fytosterolem Archer Daniel Midland (ADM) schváleným v r. 2004 a přidávaným do  žlutých tuků,  dresinků a mléčných výrobků,  tzn. nebude zapotřebí úplného schvalovacího řízení.
 
Oleorezin z řasy Haematococcus pluvialis bohatý na astaxantin – Cyanotech Corp. - předpokládá se zásadní ekvivalence s potravinami bohatými na astaxantin, jak byly prodávány švédskou firmou Astacarotene (dnes ve vlastnictví Fuji Chemicals) před květnem 1997, kdy začalo platit nařízení 258/1997, tzn. nebude zapotřebí úplného schvalovacího řízení.
Předpokládá se využití do suplementů.
 
Seznam přihlášených výrobků
Seznam přihlášených výrobků do zkráceného postupu jako „v zásadě ekvivalentní“
 
EU Food Law, 2007, č. 287, s. 13-14

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021